През последните няколко години интересът на работодателите към ваучерите за храна нараства. Ваучерите са ефективна социална придобивка, която увеличава покупателната способност на служителите и е освободена от данъци и такси. С приемането на всеки годишен държавен бюджет може да има промени в квотите или размера на необлагаемата месечна сума за служител.

Затова ви предлагаме цялата информация за ваучерите за храна през 2023 г., която е необходимо да знаете, събрана на едно място.
Защо ваучерите за храна стават все по-предпочитана социална придобивка?
Инфлацията през последната година поставя под натиск бюджетите на домакинствата. Всяка възможност да подкрепите своите служители ще бъде оценена от тях и ще ви донесе по-висока лоялност и ангажираност.
Дори и вече да предоставяте ваучери за храна, можете да увеличите месечната придобивка до максималната необлагаема сума от 200 лева на месец.
Каква е законовата рамка за ваучери за храна през 2023?
В края на 2022 г. беше приет закон, който удължава действието на Закона за държавния бюджет за 2022 г. Това означава, че законовата рамка за ваучерите се запазва и през 2023 г. – до гласуването на нов закон от Народното събрание.
Най-важните разпоредби за ваучерите за храна за 2023 г. са:
- Максималната месечна сума до 200 лева на служител без данъци и такси.
- Размерът на индивидуалната квота за операторите на ваучери е 4 млн. лева.
- Годишната квота е 1 млрд. лева.
Приети са промени в чл. 209 и чл. 214 на Закона за корпоративното подоходно облагане (ЗКПО), които да постановят необлагаема сума на ваучерите от 200 лева, като те влизат в сила при приемането на Държавния бюджет за 2023 г.

Какво ще може да се плаща с ваучери през 2023 г.?
С ваучерите за храна могат да се закупуват хранителни продукти и безалкохолни напитки, да се заплаща в ресторанти и кафенета, както и в заведения за храна за вкъщи. Запазва се и възможността за заплащане на сметки за ток, вода, парно и газ, както и някои културни дейности и туристически услуги. Важно е преди да използват ваучерите си, служителите да проверят дали съответният търговски обект е част от мрежата на съответния оператор за ваучери за храна.
Трябва ли да се декларират ваучерите за храна?
В промени в Закона за данъците върху доходите за физически лица (ЗДДФЛ) се постановява, че е необходимо работодателите да подават информация към НАП за предоставените ваучери за храна на служителите. Данните за 2022 г. трябва да бъдат подадени до 28 февруари 2023 г. в справката за платените облагаеми доходи по чл. 73, ал. 6 от ЗДДФЛ.