„Шел“ ще търси нефт и природен газ в българските води на Черно море
„Шел Експлорейшън енд Продъкшън (96) Б.В.“, дъщерно дружество на „Шел“, ще проучва за нефт и природен газ в „Блок 1-26 Хан Тервел“, разположен в изключителната икономическа зона на България в Черно море. Разрешението е дадено с решение на Министерския съвет. От компанията ще започнат дейността със събиране на сеизмични данни, с цел да получат детайлна информация за подземната повърхност.
„Ангажирали сме се да проведем проучвателната кампания по безопасен начин“, заяви Юджийн Окпере, изпълнителен вицепрезидент на „Шел“, отговарящ за проучване, стратегии и портфолио в компанията.
„Блок 1-26 Хан Тервел“ с площ малко над 4 хил. кв. км се намира южно от „Блок 1-21 Хан Аспарух“. Решението на Министерския съвет за откриване на производство по предоставяне на разрешение за търсене и проучване е от 25 август 2023 г., но конкурсът тече от 18 юни 2024 г., когато решението беше публикувано в „Официален вестник“ на Европейския съюз.
Четири фирми закупиха книжа за участие в конкурсна процедура, като две от тях подадоха оферти за предоставяне на разрешение за търсене на нефт и природен газ в Черно море, съобщиха от Министерството на енергетиката.
Победителят „Шел“, е класиран на база предложената работна и инвестиционна програма, средствата за опазване на околната среда, средствата за обучение и предложения бонус за държавата в продължение на петгодишният период за проучване. Дружеството също така ще плаща годишна такса за площ. Работната програма на спечелилия кандидат предвижда комплексни геолого-геофизични работи, включващи провеждането на нови 3-D сеизмични проучвания, обработка и интерпретация на сеизмични данни, оценка на потенциала на площта и други.


