Стара Загора – община с най-много инвестиции
За втора поредна година Община Стара Загора бе отличена с престижния приз „Община в България с най-много инвестиции“ – наградата е за резултатите през 2023 г. и през 2024 г. Статуетката „Златен бик“ е признанието за усилията, положени от страна на кмета Живко Тодоров и неговия екип. Наградата беше връчена на церемония на 2 април 2025 г.

19-ото издание на конкурса „Инвеститор на годината“ е организирано от Българската агенция за инвестиции (БАИ) към Министерството на иновациите.
Статуетката беше връчена на кмета Живко Тодоров, който благодари на БАИ за признанието за превръщането на Стара Загора в атрактивна и привлекателна за инвеститорите. „Искам да благодаря и на бизнеса – най-важният в тази верига, защото българският и чуждестранният бизнес, който инвестира в нашите общини, заслужава уважение! Не е лесно да се прави бизнес в днешната икономическа обстановка“, отбеляза кметът на община Стара Загора. Той изрази благодарността си към екипа, с който работи, към вицепремиерите Томислав Дончев и Атанас Зафиров, към министрите на регионалното развитие и на икономиката за създадените заедно благоприятни условия. „Много важно е, когато се привличат инвеститори, човек да знае и какво иска, за да може да постига резултати. Ние знаем какво искаме - заедно с държавата да превърнем бившето летище в Стара Загора в голяма индустриална зона и се надяваме, че благодарение на този проект, който ще направим заедно, ще създадем нови работни места през следващата година и ще можем отново да се качим на тази сцена“, формулира категорично Живко Тодоров. Кметът благодари и на народните представители за подобренията в законодателството.
Индустриална зона „Загоре“ беше удостоена със специалната награда на БАИ като първата сертифицирана за приоритетен инвестиционен проект, от нейното създаване досега тя е привлякла инвестиции за половин милиард.
Третият приз за Стара Загора е „Инвестиция на зелено“. Той беше връчен на „Смарт Солар Технолоджис“ за инвестиция в размер на 240 млн. лв., чрез която ще се разкрият 812 работни места.
„Работата на Invest Stara Zagora дава своите резултати!“, подчерта зам.-кметът с ресор „Транспорт, екология, инвестиции и зелен преход“ Радостин Танев. „Това не са само поредните отличия и повод да се похвалим. Това е крачка към подобряване на възможностите както за правене на бизнес тук, така и за създаване на перспективи за хората. А те са най-големият ни стимул да вървим напред“, каза Радостин Танев.
„Правителството поема ангажимент България да продължи своя неотклонен път по своето европейско демократично развитие, да намалява регулаторната тежест и да гарантира предсказуемост, предвидимост и свобода за правенето на бизнес в нашата страна“. Мнението изрази министър-председателят Росен Желязков също по време на официалната церемония по връчването на 19-ите годишни награди „Инвеститор на годината“.
Премиерът акцентира върху значението на демократичния правов ред, върховенството на закона и ниската намеса на администрацията за гарантирането на благоприятна бизнес среда. Желязков изтъкна също огромния потенциал на страната ни, особено в сфери с висока добавена стойност. Премиерът благодари за доверието към България на всички, които правят бизнес, разкриват работни места и инвестират в нашата страна.



