Инфлацията в България през март 2025 г.
Месечната инфлация за март 2025 г. спрямо предходния месец в България е 0,2%, а годишната инфлация е 4%. Инфлацията е измерена чрез индекса на потребителските цени, като годишната инфлация е за март 2025 г. спрямо същия месец на предходната година. През март 2025 г. спрямо предходния месец най-голямо е увеличението на цените в групите:
- Съобщения (+1,3%)
- Здравеопазване (+0,9%)
- Разнообразни стоки и услуги (+0,8%)
- Ресторанти и хотели (+0,8%)
- Хранителни продукти и безалкохолни напитки“ (+0,6%).
Намаление е регистрирано в групите:
- Развлечения и култура (-2,7%)
- Транспорт (-0,7%)
- Облекло и обувки (-0,6%).
Натрупаната инфлация, измерена с индекса на потребителските цени, за последните три години (март 2025 г. спрямо март 2022 г.) е 22,2%, а за последните пет години (март 2025 г. спрямо март 2020 г.) е 38,2%, съобщиха от Националния статистически институт.

Индекс на цените за малката кошница
Според индекса на цените за малката кошница през март 2025 г. е регистрирано увеличение с 0,6% на месечна база и увеличение с 4,3% от началото на годината.
Цените на стоките и услугите от малката кошница за най-нискодоходните 20% от домакинствата са се променили спрямо предходния месец, както следва:
- нехранителни стоки – увеличение с 0,9%;
- хранителни продукти – увеличение с 0,6%;
- услуги – увеличение с 0,3%.
Как се измерва инфлацията?
Разходите за живот на потребителите зависят от цените на много стоки и услуги и от дела на всяка от тях в бюджета на домакинството. За да измерят издръжката на живот на средния потребител, правителствените агенции провеждат проучвания на домакинствата, за да определят кошница от често купувани стоки и да проследят във времето разходите за закупуване на тази кошница. Цената на тази кошница в даден момент, изразена спрямо базовата година, е индексът на потребителските цени, а процентното изменение на този индекс за определен период е инфлацията на потребителските цени – най-широко използваният измерител на инфлацията. Например, ако индексът на потребителските цени за базовата година е 100, а текущият индекс на потребителските цени е 110, инфлацията за периода е 10%.
Базисната потребителска инфлация се фокусира върху основните и устойчиви тенденции в инфлацията. Тя често изключва по-променливите цени на продукти като храни и енергоносители, които са най-силно повлияни от сезонни фактори или временни явления. В еврозоната инфлацията на потребителските цени се измерва с хармонизирания индекс на потребителските цени, като се използва една и съща методология. Това гарантира, че данните за една държава могат да се сравняват с данните за друга.


