Община Стара Загора се включи в националната кампания „Купуваш. Ползваш. Рециклираш“
Община Стара Загора се присъедини към новата инициатива на „Булекопак“ АД – национална информационна кампания в полза на разделното събиране на отпадъците от опаковки. Инициативата, носеща посланието „Купуваш. Ползваш. Рециклираш“, е насочена към българските домакинства и цели да ги мотивира да възприемат по-екологично поведение.
Съхраняването на облика на Стара Загора като един от най-зелените градове в България е траен приоритет на местната власт. Именно затова общината активно се включва в кампанията и ще я популяризира сред гражданите си.
В сайта на инициативата reciklirai.bg жителите могат да проверят коя организация работи на територията на тяхната община и да се запознаят с основните насоки за правилно сортиране на опаковките. По данни на организаторите от „Булекопак“, 9 от 10 граждани смятат, че малките действия, като разделното събиране, имат значение. „Но само 44% заявяват, че винаги събират отпадъците си разделно, 36% – понякога, а 20% никога. Това показват резултатите от представително онлайн проучване сред 415 души на възраст от 20 до 55 години от градското население, проведено по поръчка на организациите за оползотворяване на отпадъци от опаковки в България през август 2025 г.“, съобщиха от „Булекопак“.
В отговор на тези резултати, „Булекопак“ в партньорство с още три организации за оползотворяване на отпадъците от опаковки – „Екопак“, „Екобулпак“ и „Еко Партнърс“ – стартират съвместната национална кампания „Купуваш. Ползваш. Рециклираш“. Цветните контейнери за разделно събиране съществуват вече повече от две десетилетия, но все още немалко хора не са изградили навика да събират отпадъците си разделно. Именно това е причината четирите организации да обединят усилията си през октомври и ноември 2025 г. в рамките на кампанията, насочена към повишаване на обществената ангажираност и информираност.
Чрез инициативата си екологичните организации ще отговорят на въпросите и притесненията на гражданите, ще ги запознаят с правилното разделяне на отпадъците според системите с два или три контейнера и ще демонстрират, че разделното събиране е едновременно лесно и полезно за всички.



