Ирина Щонова сезира Комисията за защита на потребителите за проверки на електроразпределителните дружества
Служебният министър на икономиката и индустрията Ирина Щонова сезира Комисията за защита на потребителите за започване на проверки на място в офисите на 3-те електроснабдителни дружества в страната. Инспекциите се извършват във връзка с множество жалби и сигнали от потребители, свързани с повишени размери на дължимите суми по фактури за консумирана електроенергия през януари 2026 г.

Решението за проверките беше взето след обстоен анализ на постъпващите в Комисията сигнали от началото на 2026 г.
Обект на инспекциите е начинът, по който електроснабдителните дружества разглеждат жалбите на гражданите, произнасянето по конкретните сигнали и методите за решаване на евентуално възникнали спорове. Основната цел е да се осигури защита на потребителите в най-висока степен. По време на действията беше изискана информация за администрирането на жалбите от енергийните оператори – общият им брой, кои от тях се считат за основателни, по какъв начин са удовлетворени и в какво се изразяват основните оплаквания. Изискани са също сключените типови договори и приложимите към тях общи условия за енергоснабдяване.
Електроснабдителните дружества разполагат с 3-дневен срок за предоставяне на изисканите данни и документи, който изтича в края на деня в понеделник, 2 март 2026 г. От Комисията за защита на потребителите заявиха, че ще бъдат безкомпромисни в прилагането на закона, включително при налагането на предвидените санкции.


