Токът поскъпва средно за страната с 2,72% от 1 юли 2020 г. Според предишния доклад на експертите на Комисията за енергийно и водно регулиране трябваше да има поевтиняване с 0,55%. Газът за юли е със 6,05% по-ниска цена. Парното спрямо 1 юли 2019 г. поевтинява средно за страната с 12,69%, спрямо сметките за юни 2020 г. поскъпва с 20%.
За клиентите на ЧЕЗ в Западна България увеличението на цената на електроенергията е 2,72 на сто. За потребителите на ЕВН за Югоизточна България поскъпването е най-голямо – с 4,12% и за домакинствата за цялата регулаторна година – до 1 юли 2021 г., и за малкия бизнес до 1 октомври 2020 г., които са към „Енерго-Про“ сметките ще се увеличат с 1,05%.
Промяната се наложи най-вече заради включване на тока на ТЕЦ „Марица-изток 2“ в регулирания пазар. Първоначално Комисията за енергийно и водно регулиране не я предвиди в микса електроенергия, който НЕК изкупува за домакинствата заради високата цена. Това става със заповед на министъра на енергетиката Теменужка Петкова от 25 юни, която се разпореди централата да осигури 2,6 млн. мегаватчаса за домакинствата и малкия бизнес.
Така цената на НЕК, по която компанията ще продава тока на електроснабдителните дружества е увеличена от първоначалните 89,57 лева за мегаватчас на 92,93 лева.
Включването на ТЕЦ „Марица-изток 2“ със задължителна квота за изкупуване на еленерния увеличи и цената задължения към обществото с 2,86 лева, и тя е определена на 21,47 лева за мегаватчас. Тази цена се плаща от всички потребители на електроенергия – домакинства и бизнес.
Цената на парното сравнено с 1 юли 2019 г. намалява с 12,69% средно за страната, заяви председателят на Комисията за енергийно и водно регулиране Иван Иванов. Той посъветва хората да си намерят сметките от миналата година и като направят сравнение, ще установят, че има намаление.
Според него в продължение на няколко седмици по медиите е имало неверни твърдения, че цената на топлинната енергия се повишава. На 1 юли цената за София е била 95,64 лева за мегаватчас, днес е 82,09 лева, даде пример Иванов и заяви, че това е истината. Останалите твърдения са нечистоплътни и по-скоро политически цени.
Сравнено със сметките за парно с юни цената на парното от днес е с 20% по-висока.
За четвърти месец природният газ продължава да поевтинява. Цената му от днес е 19,10 лева за мегаватчас, или намалението е с 6,05%. Заедно с цената на „Булгаргаз“ Комисията за енергийно и водно регулиране определи и цените на всяко газоразпределително дружество.