Цената на ученическия купон за тристепенно обедно хранене предизвика най-оживените дебати на тридесет и четвъртото заседание на Общинския съвет на Стара Загора. Предложението на кмета Живко Тодоров беше цената на ученическия купон за обяд да се увеличи от 3 лева на 2,20 евро (4,30 лева) с данък върху добавената стойност, считано от 1 януари 2026 г.
Възраженията на опозицията, че скокът ще натовари родителите, бяха оборени от заместник-кмета с ресор „Финанси, бюджет и икономика“ Светослав Колев. Той припомни, че още при внасянето на предложението заедно с заместник-кмета по образование и младежки дейности Надежда Чакърова са поискали и провели среща с ръководството на общинското предприятие „Ученическо хранене“ и с неговия директор Иванка Ботева.

„Още при внасяне на предложението с г-жа Надежда Чакърова поискахме и проведохме среща с ръководството на общинското предприятие „Ученическо хранене“ и с директора му Иванка Ботева. Там ни предоставиха пълната себестойност на предлаганите ястия, колко им струват, колко разнообразни са, как се е променяло менюто през годините. Поисках да видя каква част от себестойността са административните разходи, за да формираме крайната стойност“, разясни Светослав Колев.
Родителите заплащат една част от стойността на купона, училищата – чрез своите делегирани бюджети – поемат по 0,80 лева за всеки обяд, а Община Стара Загора превежда на общинското предприятие около 60 000 лева всеки месец.
„Ще обясня защо. Общинското предприятие има основна цел да формира себестойност, която е най-близка до стойността на продуктите като включва само част от административните разходи. Голямата част се поема от Община Стара Загора, както и ангажиментът за осигуряване на материалната база, свързана с производството, с административното функциониране на предприятието и закупуването на необходимите машини и оборудване. Тези разходи не ги правим от прихода, който генерираме от стойността на купона“, категорично подчерта заместник-кметът Колев.
Изричното намерение на местната изпълнителна власт е да продължи да поддържа минимална цена на купона, която се формира изцяло и само от стойността на продуктите.
„А те са качествени, защото отговарят на изискванията на 3 наредби: за здравословното хранене, за защитен продукт, за екологични изисквания към определени продукти, увеличава се количеството на биопродуктите към менюто в процентно съотношение. Всяка година вдигаме с 1% биопродуктите в менюто на нашите деца, което струва и повече средства. Седмичното меню включва поне 3 вида сурови зеленчуци, каймата се замества от мляно месо, отпадат полуфабрикатите, колбасите и консервите, млякото от 2% се заменя с такова с 3.6% масленост. Три вида риба са задължителни“, изброи още Светослав Колев.
„Като формираме себестойността, то стойността на купона трябва да е между 5 и 5.30 лева. За година има изготвени 500 хил. обяда на стойност, която е най-ниската в България. А е най-ниска, защото е общинско предприятие, което не формира печалба, няма надценка и не упражнява чистата търговска дейност, затова можем да си позволим към момента най-ниската цена и така ще бъде и занапред“, обобщи визията на местната управа Светослав Колев.
Качеството на храната се поддържа и това е изключително важно за нас, подчерта и заместник-кметът с ресор „Образование и младежки дейности“ Надежда Чакърова.
„От 2026 г. биопродуктите ще бъдат 4% от общото количество в храненето на децата. Ние сме една от малкото общини в страната ни, която предлага топъл обяд и тристепенно хранене: всеки ден в 19 училища се осигуряват 4400 закуски и 3 хил. обяда“, информира още г-жа Чакърова.
Като пример за цената на ученическия купон в други общини тя посочи: 7 лева във Варна, където менюто е от супа и основно ястие без десерт, 6,60 лева в София и 5,80 лева във Враца.
Вслушвайки се в аргументите на ръководството на Община Стара Загора, общинските съветници подкрепиха с вота си точката от дневния ред с 38 гласа „за“, петима „против“ и без „въздържал се“.

Наредба за финансиране на младежки инициативи и промени в общинските правила
Сред интересните точки в дневния ред беше приемането на проект на Наредба за условията и реда за финансиране на младежки инициативи и проекти в Община Стара Загора. „Тази наредба е стъпка напред към младежките дейности, към младите хора в града ни на възраст между 15 и 29 години. Те ще придобият полезен опит при писане на проекти и при отчитането им и това ще бъде ценен капитал в бъдеще за тях“, мотивира предложението заместник-кметът Надежда Чакърова. Между първо и второ четене тя прикани местните старейшини да направят предложения, които да бъдат обсъдени и разгледани заедно.
Допълненията към Наредбата за обществения ред в Община Стара Загора минаха на първо четене в зала „Петко Славейков“. Бяха приети и промени по бюджета на общината и по инвестиционната програма за 2025 г.
Партньорства за жилищна сигурност, ВиК инфраструктура и спорт
Общинският съвет даде съгласието си за две значими инициативи: Община Стара Загора да сключи споразумение за партньорство със Сдружение с нестопанска цел „Свят без граници“ за реализацията на проект „Модел за устойчиви решения за жилищна сигурност“ и Община Стара Загора да участва като партньор по проект „Младежко застъпничество за местни дейности“.
Шестнадесет новоизградени улични водопровода се предоставят на търговско дружество „Водоснабдяване и канализация“ – Стара Загора за стопанисване, поддържане и експлоатация, решиха още местните законодатели.
Съветниците се съгласиха да предоставят за безвъзмездно ползване за срок от пет години имот – частна общинска собственост – на спортен клуб „Хара СЗ“. Клубът е редовен член на Българската конфедерация по кикбокс и муай тай и е вписан в регистъра на спортните клубове на Министерството на младежта и спорта.


