Националното училище за музикални и сценични изкуства „Христина Морфова“ събра средства за нов вибрафон
Националното училище за музикални и сценични изкуства „Христина Морфова“ в град Стара Загора събра дарения в размер на 1 000 000 монети по 1 стотинка, равняващи се на 10 000 лева, за закупуването на нов вибрафон. Само 28 дни след началото на кампанията организаторите обявиха, че целта е постигната и в момента разглеждат оферти за новия инструмент.
„Огромно „Благодаря!“ и дълбок поклон пред стотиците хора, които се включиха със своите жълти стотинки в нашата инициатива! В рамките на 28 дни ние доказахме, че дори 1 стотинка може да донесе промяна, когато тя е обединена с още като нея. Нашата сила е в единството!“, написа директорът на училището маестро Красимир Къшев. Настоящият вибрафон, с който разполага учебното заведение, е на над 40 години и има предимно музейна стойност, което наложи организирането на акцията за събиране на средства.

Технически характеристики и символика на инструмента
Вибрафонът е пластинков ударен инструмент, характерен за джазовата музика и популярните коледни песни. Неговите пластини са изработени от метални сплави, а специален механизъм създава вибрации, откъдето произлиза и името му. Каузата за обновяване на кабинета по ударни инструменти е осигурена, като новият вибрафон предстои да бъде доставен в най-кратки срокове.
От ръководството на училището уточниха, че предстои окончателното сортиране и предаване на останалите монети в банката за преброяване. Вече е потвърдено, че от даренията ще има остатък, който ще бъде насочен към две други каузи. „Гледаме на себе си като на настойници над парите, които нашите приятели са ни поверили. Също така много харесваме филма „Предай нататък“. Ето защо избрахме да насочим остатъка от даренията към две други дарителски каузи“, споделиха от училището.
Подкрепа за нови дарителски инициативи
Средствата ще подпомогнат кампанията на Националното училище за музикални и сценични изкуства „Панчо Владигеров“ – Бургас за закупуване на концертен роял. Втората кауза е подкрепа за възпитаничката Колина Вълкова, която се нуждае от диагностика и лечение в специализирана болница в Швейцария. Чрез тези жестове екипът на училището изразява солидарност към своите колеги и ученици.
Кампанията ще приключи официално на 31 януари 2026 г. Организаторите призовават всеки, който желае да се включи, да остави своите дарения в обозначените пунктове из град Стара Загора или да се свърже директно с училището до края на месеца.


