Трябва да се търси стратегически инвеститор за Стара Загора, защото регионът ще бъде засегнат от „Зелената сделка“ на Европейския съюз. Това заяви в Стара Загора министърът на икономиката Емил Караниколов, който участва във форум на тема „Заедно срещу кризата в Стара Загора, който е част от националната кампания на в. „Стандарт“.
Високите екологични изисквания, които Европейската комисия иска да въведе, са на дневен ред и това свива хоризонта пред съществуването на въглищните централи в този им вид.
„Трябва да се търси вариант за преквалификация на хората, които ще останат без работа и в Стара Загора да се привлекат производства с висока добавена стойност, в които заетите да получават високо възнаграждение“ – коментира Емил Караниколов. В тази връзка той обясни, че градът има предимство, че разполага с терена на бившето летище, който може да се превърне в голяма индустриална зона. „Летището отдавна не съществува нито като дейност, нито по документи, защото лицензът му е отнет през 2007 г. Освен това към него няма никакъв инвеститорски интерес, защото Стара Загора се намира между Пловдив и Бургас – градове, които разполагат с летища. Как ще се използва площта, която има потенциал да привлече голям инвеститор и съпътстващи производства, може да реши Общинският съвет. Ако изберете варианта индустриална зона, аз съм оптимист, защото сериозните компании търсят големи терени. В България само Стара Загора и Бургас разполагат с такива“ – добави министърът на икономиката. Той уточни, че за да бъдат възобновено предназначението на летището ще бъдат необходими между 35 и 70 млн. лева. Но проблемът е, че няма идея как този инвестиция може да се възвърне и затова няма и интереси.
На необходимостта от трансформиране на въглищната енергетика към друг тип икономика акцентира и кметът на Стара Загора Живко Тодоров. „На Стара Загора трябва да са даде перспектива днес, за да сме подготвени за утре, каза той и потвърди, че към летището няма никакъв инвеститорски интерес.
Инфраструктурата на Индустриална зона „Загоре“ е изградена на 99% и зоната скоро ще бъда открита. Очакваме до кая на годината всички парцели в нея да бъдат закупени – заявиха от ръководството на зоната.
Заместник-председателят на Народното събрание Емил Христов съобщи, че Стара Загора през последните години е на водещо място в България по брутен вътрешен продукт на човек спрямо населението. И това се дължи на сектора на енергетиката. Ако искаме да запазим това и да се нареждаме в икономическо отношение непосредствено след София, трябва да се развиваме успешно, като намерим нова сфера и посока, в която да вървим през следващите години“, категоричен е Христов.
Заместник-министърът на труда и социалната политика Зорница Русинова информира, че мярката 60/40 може да бъде продължена до края на годината, но няма как да е се намали делът, който плаща работодателят. 400 фирми в Стара Загора са се възползвали от подкрепата на държавата.
Форумът завърши с награждаване на старозагорците, които са помогнали най-много в борбата срещу коронавируса. Сред тях са офталмологът доц. д-р Димитър Джелебов, фирмите „Аякс“, „Армира“, „Алианс- ДН“ и „Ел контрол“, петролна компания „Зара“, екипите на Община Стара Загора, които бяха на разположение на възрастните, самотни и трудноподвижни хора през цялото време на извънредното положение, пекарни „Петраки“, „Вистеон България“, СНЦ „Брат за брата“.
Отличени бяха още Държавна опера - Стара Загора, Държавен куклен театър, Драматичен театър „Гео Милев“, Регионален исторически музей - Стара Загора и Къща-музей „Гео Милев“.
Венета Асенова | www.infoz.bg