Стара Загора отбелязва 186 години от рождението на Васил Левски

На 18 юли 2023 г. се навършват 186 г. от рождението на Апостола на Свободата Васил Левски. От 9:30 часа Община Стара Загора и Втора Тунджанска механизирана бригада организират тържествен общоградски ритуал с поднасяне на венци и цветя пред паметника на героя. Водещ на събитието ще е Светла Тодорова – актриса и директор на ДТ „Гео Милев“ Стара Загора.

levski

Панихида пред паметника, отслужена от старозагорското свещеничество, ще даде началото на честването.

Музеен обект „Хилендарски метох“ ще бъде отворен за посещение безплатно на 18 юли, от 10:00 до 18:00 часа. В Детски отдел на библиотека „Родина“ ще бъде проведен час по родолюбие – „По стъпките на безсмъртния Апостол“, от 11:30 до 12:30 часа.

По традиция в Стара Загора 19 юли се отбелязва като Ден на възпоменание на жертвите – православни християни, загинали при опожаряването на града и Старозагорското клане през 1877 г.

От 17:00 часа ще се състои Вечерна служба в енорийски храм „Света Троица”, а от 17:30 часа ще тръгне литийно шествие от храма до Мавзолей-костница „19 юлий 1877”, където в 17:45 часа свещеници от храм „Света Троица“ ще отслужат Заупокойна молитва в памет на загиналите при опожаряването на града старозагорци през лятото на 1877 г.

www.infoz.bg  www.infoz.bg

Можете да следите съдържанието на сайта чрез нашите социални канали:


Telegram каналКанала ни в Telegram

Х каналЕмисията в Х (Twitter)

facebook канал навини Стара ЗагораСтраницата ни във Facebook

viber Стара ЗагораКанала ни във Viber