Глоби за просия в центъра на Стара Загора
Жени са глобени за просия на обществено място в Стара Загора, а друг нарушител – за продажба на пакетирано спално бельо на тротоара пред заведение в центъра на града, показва седмичната справка за констатирани нарушения на общински наредби, изготвена от проверяващите екипи на Звено „Инспекторат“ и Група „Общинска полиция“. Наложените актове за установяване на административно нарушение са общо 11.
По подаден сигнал са санкционирани две жени, просили пари от минувачите в идеалния център на Стара Загора. Просията на публични места е забранена от чл. 11 на Наредбата за обществения ред в Община Стара Загора.

Друг нарушител ще плати глоба затова, че е продавал на тротоар пред заведение пакетирано спално бельо и чаршафи без разрешение. Търговия на открито не се извършва с изключение на случаите на организиране на изложения, панаири, тържища, базари и други подобни, регламентира Наредбата за реда и условията за поставяне и премахване на преместваеми обекти и елементи на градското обзавеждане на територията на Община Стара Загора (чл. 19, ал. 1).
Глоба между 300 и 1000 лева ще заплати физическо лице, изхвърлило отпадъците си на неразрешени за това места. Община Стара Загора отново апелира да се ползва площадката за разделно събиране на отпадъци в кв. „Железник“, чието работно време е всеки ден от 9:30 до 18:30 часа, с обедна почивка между 13:30 и 14:30 часа. Отворено е 7 дни в седмицата, включително и през уикенда, единствено на официалните празници – не.
В седмичната справка неизменно присъстват няколко случая на забранено паркиране на места като вход или изход на гараж, паркинг, училища, театри и други подобни, което се забранява от Наредбата за обществения ред при използване на превозни средства и общи площи на територията на Община Стара Загора (чл. 57, ал. 1, т. 4). В случая нарушителите са двама. Още трима пък са изоставили своите излезли от употреба или катастрофирали автомобили на тротоари и междублокови площи.
По Наредбата за обществения ред в Община Стара Загора (чл. 7а, ал. 4) глоба ще плати и нарушител, който е пил алкохолна напитка на обществено място.
На хората, започнали ремонт през летните си отпуски, се припомня, че се забранява извършването на дейности в жилищни сгради и самостоятелни обекти, които вдигат шум и нарушават спокойствието на обитателите, в няколко времеви отрязъка. За работни дни това е от 14 до 16 часа и от 22 до 7 часа, а в почивни и празнични дни – от 14 до 16 часа и от 23 до 8 часа. Нарушителите се глобяват, сочи седмичната справка на проверяващите екипи.
През последната седмица на юни 2025 г. наложените санкции глоба с фиш на стойност 20 лева са 361.


