Община Стара Загора се подготвя за еврото

По данни на Министерството на електронното управление 82% от българските общини вече адаптират информационните си системи за работа с еврото. Този процес много активно тече и в община Стара Загора. „В помощ на работата на администрацията е създадена работна комисия, председателствана от зам.-кметът с ресор „Финанси, бюджет и икономика“ Светослав Колев.

Тя ще координира подготовката на общинската инфраструктура за приемане и въвеждане на еврото. Провеждат се редовни срещи за организация, синхронизация и реализиране на действия и дейности, като стриктно се следи националния план за въвеждане на единната валута“, подчертава Светослав Колев.

Подготовката на Община Стара Загора има два фокуса – администрация и граждани. Дейностите стартираха координирано 6 месеца преди деня на въвеждането на еврото в съответствие с националния график. Подсигурена е координация с националните институции при стриктно следене на указанията от Министерство на финансите, БНБ и други отговорни органи. Местната администрация участва и в национални и регионални обучения и форуми по темата.

В ход е актуализиране на информационни системи и софтуер за осигуряване на съвместимост на счетоводни, финансови и административни системи с новата валута. Преобразуват се всички бази данни, които използват лева (бюджети, цени, такси).

„С общинските служители ще се провеждат обучения относно валутното преизчисление, правилата за закръгляване и работа с граждани по темата. Поетапно се работи за въвеждане на двойно изписване (в лева и евро) на общински услуги, на съобщения, договори, документи, на информационни табели и касови бележки. Община Стара Загора спазва законовите нормативи и решенията на ЕК, ние сме част от европейското пространство“, допълни зам.-кметът. Всички общински договори, такси и наредби ще се обновят като се преразгледат и актуализират с преизчисления в евро и се включат клаузи за конвертиране по фиксирания курс.

Гражданите и бизнеса ще се информират чрез организиране на информационни кампании на местно ниво – срещи- разговори, предоставяне на хартиени и дигитални материали, информация в уебсайта на общината и социалните мрежи. Горещата телефонна линия на Община Стара Загора приема сигнали от граждани, свързани с въвеждането на валутата и сигнали за нередности. Всички те ще се обобщават и ще се създаде регистър с актуални теми. Информация по тях ще бъде предоставяна чрез сайта на общината.

За максимално спокойствие относно разплащанията и осигуряване на прозрачност и контрол ще се проведат вътрешни и външни одити на процеса. Приоритет е превенцията на злоупотреби, спекулативно повишение на цени и административни грешки.

Готови ли сме за еврото?

В сайта на Общината предстои създаване на специална секция „Готови ли сме за еврото?“, включваща подробна информация, основни понятия, чести въпроси и отговори, свързани с новата валута, калкулатор за превалутиране, информационни видеа.

В социалните мрежи и местните медии ще се провежда информационна кампания чрез редовни публикации във Facebook, YouTube, TikTok и др., видео клипове и графики с прости обяснения, интервюта с експерти на местно ниво.

Предвидени са срещи разговори в читалища, пенсионерски клубове, училища, изнесени пунктове за въпроси и информация на обществени места.

„Във всички населени места в община Стара Загора ще се разпространят информационни материали чрез кметовете и кметските наместници. Ще се проведат разяснителни кампании, ще се поставят на обществени места информационни материали. За по-малките квартали и населени места ще се доставят пощенски листовки до домакинствата. Стикери с примерни цени в евро и лева ще бъдат видими на витрини. В селата, където има клонове на Български пощи също ще са налични всички информационни материали. Там жителите могат да обменят левове в евро без такса, а в банковите клонове до юни 2026 г. След този период е необходимо всеки да си проверява таксата за обмен, а в БНБ и изнесените им филиали ще продължи обменът без такса.“, пояснява зам.-кметът Светослав Колев. Той поставя особен акцент върху работата с възрастните жители на малките населени места, където подходът ще е индивидуален.

Колев препоръчва и активно взаимодействие с Център „Европа директно“ в Стара Загора, чиято регионална кампания започна от май 2025 г.

„Искам старозагорските граждани да се чувстват спокойни, нека знаят, че заедно ще преминем през процеса на подготовка с достатъчно информация и грижа за всеки човек“, казва финансовият зам.- кмет на община Стара Загора.

 

новини Стара Загора  www.infoz.bg

калкулатор левевро

Trump’s full remarks at the ‘Board of Peace’ signing ceremony

Водородната революция започва от Стара Загора

Следете новините на infoz.bg във Фейсбук, Телеграм, Екс, Вайбър и други социални мрежи

новини в сайта RSS емисия facebook новини от Стара Загора в Х (twitter)

 


youtube subscribe ilko gruev новини от Стара Загора в threads infoz в Telegram

 


Viber infoz.bg в Гугъл новини

 

Най-четеното от последните дни