18 нарушения на обществения ред и 499 глоби в Стара Загора
В периода от 8 до 14 декември 2025 г. проверяващите екипи на Община Стара Загора установиха 18 нарушения на нормативни документи. Контролът беше осъществен от служители на Звено „Инспекторат“ и Група „Общинска полиция“. Сред установените случаи отново има неизрядни водачи на индивидуални електрически превозни средства. Трима собственици на тротинетки са нарушили чл. 80а от Закона за движение по пътищата, който определя правилата за движение на този тип превозни средства.
Нарушен е и чл. 17 от Наредбата за обществения ред, който забранява завземането на части от общинска земя без разрешение. На тротоара на ул. „Парчевич“ са били разположени кашони с пакетирани комплекти спално бельо, а търговската дейност е извършвана без необходимите документи.
Пет случая на замърсяване на публични пространства са регистрирани през седмицата по чл. 18 от Наредбата за обществения ред. В землището на с. Оряховица мъж е разтоварил около 5 кубика стари автомобилни гуми от син микробус, с което е нарушил чл. 133 (1) от Закона за управление на отпадъците. За подобни действия законът предвижда глоба между 300 и 1000 лева за физически лица.

Двама души са опитали да изпросват милостиня на обществени места, въпреки забраната по чл. 11 от Наредбата за обществения ред в общината. Възрастна жена е нахранила безстопанствени котки със сурови животински продукти в южната част на парк „Зеленият клин“, нарушавайки чл. 13 (3) от Наредбата за отглеждане на животни компаньони.
Санкция ще бъде наложена и за поставяне на обяви и рекламни материали извън определените за целта места. Наредбата, приета от Общинския съвет, забранява лепенето на афиши, плакати, реклами и некролози по сгради, дървета и стълбове за улично осветление.
През втората седмица на декември са наложени 499 глоби с фиш по 20 лева всяка за различни административни нарушения на територията на общината.


