Учениците от 11 Основно училище „Николай Лилиев“ ще бъдат пребазирани през пролетта на 2026 г.
Учениците от 11 Основно училище „Николай Лилиев“ в Стара Загора няма да бъдат пребазирани на този етап, а преместването им във връзка с предстоящите строително-монтажни работи ще се осъществи през пролетта на 2026 г. Това стана ясно на 22 януари 2026 г. след работна среща с участието на кмета на Община Стара Загора Живко Тодоров и заместник-кмета с ресор „Образование и младежки дейности“ Надежда Чакърова.
„За мен е важно новите условия на учебния процес да бъдат щадящи и да не създават риск за физическото и психическото здраве на децата“, подчерта в началото на срещата кметът Живко Тодоров. За сградата на 11 Основно училище „Николай Лилиев“ е сключен 12-месечен договор за изпълнение на строително-монтажни работи, като изпълнителят вече е избран. Проектът се финансира от Националния доверителен екофонд.

В отговор на изразени притеснения от страна на родителите по време на срещата бяха обсъдени различни варианти за организация на учебния процес в периода на ремонта. Срокът за изпълнение на проекта е 365 дни, като финалният такъв е май 2027 г. Предвижда се при бъдещото пребазиране учениците от 1. до 4. клас да бъдат обучавани целодневно в Основно училище „Железник“, като ще бъде осигурен организиран транспорт за сметка на Община Стара Загора. Учениците от 5. до 7. клас ще бъдат пребазирани в други основни училища, като ще се спазва принципът да не се смесват различни възрастови групи и отново с осигурен транспорт.
Общо близо 300 ученици от 11 Основно училище следва да бъдат обхванати в организация, която да гарантира нормален, спокоен и сигурен учебен процес. Ръководството на Община Стара Загора продължава активната работа по темата в диалог с родителите и с внимание към техните опасения и предложения. Кметът Живко Тодоров е договорил с фирмата изпълнител ремонтът да бъде извършен в рамките на заложения по проекта срок при стриктно спазване на всички поети ангажименти.


