Засилен контрол върху обществения ред и сметищата в селата на община Стара Загора
„Спазването на обществения ред е предпоставка за спокойни и уредени села“. Така откри срещата на 28 януари 2026 г. секретарят на Община Стара Загора Николай Диков и зададе няколко ключови акцента: задълженията на общините и малките населени места, регламентирани в Закона за управление на отпадъците, сметопочистване и сметоизвозване, работа с малцинствените групи.
По време на обсъждането стана ясно, че продължава засиленият контрол върху нерегламентираните сметища и тези в речните корита. Ще продължат проверките на излезлите от употреба автомобили и земеделска техника, нерегламентирано ползващи общински имоти.
„Ще контролираме всички проблемни места, в т.ч. и с фотокапани. При подадена информация от вас, реагираме максимално бързо“, заяви по време на срещата секретарят на Община Стара Загора Николай Диков. През 2025 г. са съставени 112 акта по селските региони, а подадените сигнали са 78. Изразена беше благодарност към кметовете, съдействали активно за прилагането на контролните мерки, с очакване през 2026 г. този ангажимент да се разшири.
Контрол върху сметищата и излезлите от употреба превозни средства
Ръководителят на звено „Инспекторат“ Веселин Василев посочи, че нерегламентираните сметища остават сред най-сериозните проблеми в селата през изминалата 2025 г. В Ракитница вече са съставени 6 акта за нерегламентирано изхвърляне на отпадъци. В Оряховица са установени и санкционирани двама нарушители, а в Братя Кунчеви също има съставен акт. Предстои цялостен обход на речните корита и прилежащите им територии за установяване на замърсявания. При констатирани нарушения ще бъде организирано почистване и ще се прилагат административни мерки съгласно закона.
Друг важен акцент беше поставен върху излезлите от употреба моторни превозни средства, разположени на общински терени. Автомобили без валиден годишен технически преглед за срок над 3 месеца се третират като отпадък. В резултат на съвместни проверки с Регионална инспекция по околната среда и водите – Стара Загора в някои населени места вече са съставени актове и превозните средства са премахнати. Сигналите за такива превозни средства са около 245. Стари автомобили, трактори и селскостопанска техника нямат право да се разполагат върху общински и държавни имоти.
Пасища и модернизация на уличното осветление
Обсъдена беше и темата за ползването на общинските пасища, включително сигнали за неправомерно навлизане в тях от трети лица. Секретарят на Общината Николай Диков допълни, че в контролната дейност приоритет остават нерегламентираните сметища и графикът за извозване на контейнерите. С наближаването на новия сезон кметовете на селата поискаха и повече контейнери за тревни отпадъци и клони. Срещата завърши с информацията, че предстои съвсем скоро да започне изпълнението на проекта за подмяна на осветителни тела в селата. Това ще намали разходите за електроенергия и ще ограничи риска от битова престъпност. Новата 2026 г. за с. Сладък кладенец започва и с нов кметски наместник – Катя Николова.


