Засилен контрол върху обществения ред и зелената система в Стара Загора
Инспекторатът на Община Стара Загора и служителите на Общинска полиция извършиха масирани проверки за спазване на обществения ред и нормативната уредба в периода от 31 януари до 6 февруари 2026 г. Инспекциите бяха насочени към безопасността на движението, опазването на зелените площи и контрола върху търговската дейност на територията на общината.
В резултат на засиления контрол бяха съставени актове за установяване на административни нарушения, разпределени в няколко основни категории според тежестта на извършените деяния.
Най-сериозни нарушения и предвидени санкции
Сред най-тежките констатирани нарушения е нерегламентираното окастряне, отсичане или преместване на дълготрайна дървесна и храстова растителност. Тези действия, извършени без надлежно разрешение от Община Стара Загора, представляват нарушение на чл. 50 от Наредбата за зелената система. За подобни деяния законът предвижда глоби в размер от 500 до 5000 лева.
Сериозно внимание беше обърнато и на спазването на правилата за търговия на общинските пазари. Проверките установиха нерегламентирана продажба на открито на месо, месни и млечни продукти, сланина и мас. Тези действия нарушават Наредбата за пазарите на територията на Община Стара Загора и се санкционират съгласно чл. 8 от същия нормативен акт.
Други констатирани нарушения и контролни мерки

Инспекторите установиха случаи на замърсяване на улици, тротоари, паркове и зелени площи, което е в разрез с Наредбата за обществения ред. Регистрирани бяха и нарушения по Закона за ветеринарномедицинската дейност, свързани с разхождане на кучета без повод. Продължават и санкциите за неправомерно преминаване, престой и паркиране върху паркове, градини, зелени площи, тротоари и подходи за хора с увреждания съгласно Наредбата за организацията на движението, актуализирана с решения от 25 април 2019 г. и 18 декември 2025 г.
По Закона за движение по пътищата бяха санкционирани водачи за паркиране, затрудняващо достъпа до входове на жилищни сгради и гаражи, както и лица, нарушаващи правилата за управление на електрически тротинетки съгласно чл. 80а от същия закон. Допълнително бяха съставени актове за нерегламентирано поставяне на плакати, афиши и реклами извън определените за целта места.
Освен актовете за административни нарушения, бяха наложени и глоби с фиш на стойност 20 лева. Общо 376 фиша бяха издадени от инспектори „Обществен ред и сигурност“ към звено „Общинска охрана“, а 98 – от служители на Общинска полиция. Община Стара Загора напомня, че спазването на правилата е споделена отговорност на всички граждани, а контролните дейности ще продължат и през следващите периоди с цел осигуряване на безопасна и подредена среда.


