Засилен контрол върху обществения ред и зелената система в Стара Загора

Инспекторатът на Община Стара Загора и служителите на Общинска полиция извършиха масирани проверки за спазване на обществения ред и нормативната уредба в периода от 31 януари до 6 февруари 2026 г. Инспекциите бяха насочени към безопасността на движението, опазването на зелените площи и контрола върху търговската дейност на територията на общината.

В резултат на засиления контрол бяха съставени актове за установяване на административни нарушения, разпределени в няколко основни категории според тежестта на извършените деяния.

Най-сериозни нарушения и предвидени санкции

Сред най-тежките констатирани нарушения е нерегламентираното окастряне, отсичане или преместване на дълготрайна дървесна и храстова растителност. Тези действия, извършени без надлежно разрешение от Община Стара Загора, представляват нарушение на чл. 50 от Наредбата за зелената система. За подобни деяния законът предвижда глоби в размер от 500 до 5000 лева.

Сериозно внимание беше обърнато и на спазването на правилата за търговия на общинските пазари. Проверките установиха нерегламентирана продажба на открито на месо, месни и млечни продукти, сланина и мас. Тези действия нарушават Наредбата за пазарите на територията на Община Стара Загора и се санкционират съгласно чл. 8 от същия нормативен акт.

Други констатирани нарушения и контролни мерки

обществен ред и зелената система

Инспекторите установиха случаи на замърсяване на улици, тротоари, паркове и зелени площи, което е в разрез с Наредбата за обществения ред. Регистрирани бяха и нарушения по Закона за ветеринарномедицинската дейност, свързани с разхождане на кучета без повод. Продължават и санкциите за неправомерно преминаване, престой и паркиране върху паркове, градини, зелени площи, тротоари и подходи за хора с увреждания съгласно Наредбата за организацията на движението, актуализирана с решения от 25 април 2019 г. и 18 декември 2025 г.

По Закона за движение по пътищата бяха санкционирани водачи за паркиране, затрудняващо достъпа до входове на жилищни сгради и гаражи, както и лица, нарушаващи правилата за управление на електрически тротинетки съгласно чл. 80а от същия закон. Допълнително бяха съставени актове за нерегламентирано поставяне на плакати, афиши и реклами извън определените за целта места.

Освен актовете за административни нарушения, бяха наложени и глоби с фиш на стойност 20 лева. Общо 376 фиша бяха издадени от инспектори „Обществен ред и сигурност“ към звено „Общинска охрана“, а 98 – от служители на Общинска полиция. Община Стара Загора напомня, че спазването на правилата е споделена отговорност на всички граждани, а контролните дейности ще продължат и през следващите периоди с цел осигуряване на безопасна и подредена среда.

Новини от Стара Загора

Trump’s full remarks at the ‘Board of Peace’ signing ceremony

Водородната революция започва от Стара Загора

Следете новините на infoz.bg във Фейсбук, Телеграм, Екс, Вайбър и други социални мрежи

новини в сайта RSS емисия facebook новини от Стара Загора в Х (twitter)

 


youtube subscribe ilko gruev новини от Стара Загора в threads infoz в Telegram

 


Viber infoz.bg в Гугъл новини

 

Най-четеното от последните дни