Секретарят на Община Стара Загора Николай Диков даде висока оценка за работата на институциите при зимната обстановка

Секретарят на Община Стара Загора Николай Диков даде висока оценка за действията на институциите и местната власт при справянето с последиците от усложнената метеорологична обстановка през февруари 2026 г. По време на втория за 2026 г. кметски ден той благодари на екипите за бързата и адекватна реакция.

Николай Диков отправи специални благодарности към ЕВН за своевременната намеса и добрата комуникация при възникналите аварийни ситуации. „Никога не сме работили в толкова добра комуникация и с такава отзивчивост към проблемите на населените места от община Стара Загора“, подчерта той. По думите му, въпреки падналите дървета, скъсаните проводници и населените места без електрозахранване, аварийните екипи са реагирали на всеки подаден сигнал. Секретарят допълни, че ръководството на дружеството има пряка заслуга за ефективното сътрудничество.

Координация и действия при бедствия

Секретарят на Общината благодари и на кметовете на населени места за активната им работа на терен в условията на сериозни предизвикателства. „Това е естеството на нашата работа – от ветрове и бури, през безводия, до наводнения“, посочи Диков и подчерта, че в редица случаи се е наложила денонощна работа. По думите му всички ситуации са били преодолени благодарение на добра координация и планирани действия, като именно субординацията и плановете за защита при бедствия и аварии са надграждани целенасочено през последната година и половина.

В рамките на срещата беше обсъдена и темата за дървата за огрев. Николай Диков информира, че процедурите от страна на горските стопанства предстои да стартират в близките дни, а традиционната среща с кметовете ще се проведе след тяхното приключване. Анализите и очакванията към момента не сочат сериозна промяна или отклонение в цената на дървата за огрев. Беше уточнено, че темата следва да приключи в рамките на месец – два с изясняване на всички параметри – количества, транспорт, логистика и цена.

Работа на терен и подаване на сигнали

На следващия кметски ден ще бъде обърнато специално внимание на координацията със съдебните институции във връзка с връчването на призовки. Николай Диков подчерта, че често кметовете извършват дейности, които не са им вменени като преки функции, но присъствието им на място гарантира, че работата е свършена и хората са защитени.

В срещата участва и Валентин Георгиев, главен експерт „Защита на населението“ в Община Стара Загора, който е извършил обход на засегнатите райони. Той обясни, че в реално време са постъпвали сигнали за населени места без електрозахранване и за паднали дървета на пътното платно. „Когато имате възможност, първото и най-важно е пътят да бъде проходим, дори и със собствени сили“, апелира Георгиев, като подчерта, че в селата често има налична техника и хора, които могат да реагират бързо.

Експертът акцентира и върху значението на навременната и точна информация от място. „Една снимка значи много за нас, един разговор значи много – така знаем каква е реалната ситуация и насочваме правилните ресурси“, посочи Георгиев. В този контекст Николай Диков обърна внимание, че често постъпват некоректни или несъстоятелни сигнали, включително и чрез 112, които не отговарят на реалната обстановка. Като положителни примери бяха посочени кметове, които са реагирали самостоятелно с отводняване на имоти и разчистване. Беше подчертано, че Общината продължава да следи състоянието на речните води и при необходимост подава сигнали към Регионалната здравна инспекция.

kmetski den5

Новини от Стара Загора

Теми:
Trump’s full remarks at the ‘Board of Peace’ signing ceremony

Водородната революция започва от Стара Загора

Следете новините на infoz.bg във Фейсбук, Телеграм, Екс, Вайбър и други социални мрежи

новини в сайта RSS емисия facebook новини от Стара Загора в Х (twitter)

 


youtube subscribe ilko gruev новини от Стара Загора в threads infoz в Telegram

 


Viber infoz.bg в Гугъл новини

 

Най-четеното от последните дни