Над 400 акта и глоби за седмица в Стара Загора
В периода от 14 до 20 февруари 2026 г. Инспекторатът и Общинска полиция при Община Стара Загора съставиха 20 акта за установяване на административни нарушения и наложиха общо 387 глоби с фиш. Санкциите бяха наложени в рамките на текущия контрол по спазване на нормативната уредба на територията на общината.
Видове констатирани нарушения
Сред установените случаи беше регистрирано нарушение по член 7а, алинея 4 от Наредбата за обществения ред. Тази разпоредба забранява употребата на алкохол по всяко време на открито – по улици, тротоари, площади, паркове, градини, междублокови пространства, дворове на училища, детски ясли и градини, както и на други обществени места. Изключение се прави единствено за организирани по законен ред чествания, събори и подобни прояви. За отчетния период беше установен един случай на неспазване на тази забрана.

Констатирани бяха и четири нарушения по член 6, алинея 1 от Закона за движението по пътищата. Според него всички участници в движението са длъжни да съобразяват поведението си със сигналите на длъжностните лица, упълномощени да регулират или контролират трафика, както и със светлинните сигнали, пътните знаци и маркировката. Спазването на тези правила е пряко свързано с безопасността и превенцията на инциденти.
Беше установено и нарушение по член 13, алинея 1 от Наредбата за реда и условията на отглеждане на животни компаньони на територията на община Стара Загора. Разпоредбата забранява храненето на безстопанствени животни на детски площадки, в дворовете на образователни и здравни заведения, административни сгради, както и непосредствено до входове, под тераси и в общи части на жилищни сгради. Мярката има за цел гарантиране на общественото здраве и ограничаване на рискови ситуации.
Контрол върху движението и сигурността
В отчетния период беше съставен и акт по член 80а от Закона за движението по пътищата, който регламентира правилата за движение на индивидуални електрически превозни средства, включително електрически тротинетки. Разпоредбата определя изискванията за допустима възраст на водачите, задължението за използване на предпазна каска от лица под 18 години, както и правилата за движение по велосипедна инфраструктура или по пътното платно при липса на такава.
Останалите нарушения бяха по Закона за ветеринарномедицинската дейност (член 177 – разхождане на куче без повод) и по Закона за защита на животните (член 35, алинея 2 – неизпълнение на задължението на собственика да предотвратява прояви на необоснована агресия на куче на обществени места). Регистрирано беше и нарушение по член 98, алинея 2, точка 5 от Закона за движението по пътищата за паркиране на превозно средство с отнето или върнато в Министерство на вътрешните работи свидетелство за регистрация. Допълнителните санкции бяха наложени за неправомерно паркиране върху зелени площи и тротоари, затрудняване на движението, замърсяване и поставяне на преместваеми обекти без разрешение.
През същия период инспекторите от звено „Общинска охрана“ към отдел „Обществен ред и сигурност“ съставиха 265 глоби с фиш на стойност 10,23 евро всяка. Служителите от Общинска полиция наложиха 122 глоби с фиш на същата стойност. Контролът по спазване на обществения ред продължава, като Община Стара Загора призовава гражданите да проявяват отговорност в градската среда.


