Стара Загора стана част от света на науката и технологиите със Science Me Up!
Стара Загора стана част от света на науката и технологиите на 21 февруари 2026 г. чрез инициативата Science Me Up! Първият по рода си „Панаир на науките и технологиите“ събра над 400 млади участници в практическите работилници и привлече повече от 800 посетители на научните щандове, които се включиха активно в демонстрациите и заниманията.
В събота Стара Загора за първи път беше домакин на образователната инициатива „Панаир на науките и технологиите“, която привлече десетки деца, ученици и родители. Малко преди 10:00 часа фоайето на „Културен център за даровити деца „Проф. Петър Жеков“ едва побра посетителите, нетърпеливи да се включат в научните и технологични занимания.
Интерактивни занимания и професионално ориентиране
Събитието беше проведено в рамките на деня, като бяха посетени още две локации в Стара Загора. Участниците получиха специални баджове и имаха възможност да се докоснат до реалната наука чрез STEM (наука, технологии, инженерство и математика) щандове, експерименти по природни науки и демонстрации от света на роботиката, автоматизацията и инженерните технологии.
Началникът на отдел „Образование и младежки дейности“ в Община Стара Загора Станимира Димитрова акцентира върху значението на подобни формати за ранното професионално ориентиране на децата и учениците.
„Тук са събрани много любопитни деца и ученици. Вярвам, че това събитие ще им помогне да открият какво ги вълнува в света на науките и технологиите. А вие, родители, ще ги подкрепяте в техните стремежи, защото един ден те ще бъдат нашите бъдещи учени и откриватели, които ще развиват Стара Загора и България“, каза Димитрова.
Тя допълни, че Стара Загора е четвъртият град в страната, в който се провежда инициативата, като изрази увереност, че „Панаирът на науките и технологиите“ има потенциала да се утвърди като традиционен за града.
Научни демонстрации и партньорства
От името на организаторите приветствие отправи Явор Киряков от Фондация „Университет за деца“, който подчерта партньорството с Община Стара Загора и мисията на инициативата да вдъхновява младите хора към знанието и иновациите.
В рамките на програмата част от участниците посетиха с организиран транспорт New Energy Lab в индустриалната зона на Стара Загора. Там беше демонстрирано оборудване за производство, съхранение и безопасно използване на водород в реална лабораторна среда. Астрономическата обсерватория и планетариум „Юрий Гагарин“ предложи научни лекции, наблюдения на Слънцето с телескоп и демонстрации с виртуална реалност.
Всички дейности – експерименти по химия, физика, биология, астрономия, електроника и роботика – бяха безплатни и дадоха възможност на децата и учениците да се запознаят с науката по достъпен, интерактивен и вдъхновяващ начин. Инициативата беше осъществена благодарение на Община Стара Загора, Астрономическата обсерватория и планетариум „Юрий Гагарин“, Центъра за подкрепа за личностно развитие – Стара Загора, както и на партньорите SiteGround, SiteGround Life, Фондация „Еврика“, Sopharma Pharmaceuticals, „Българска роза“ – Карлово и Европейския цифров иновационен хъб „Загоре“.




