Zarapi – дигитален инструмент на Община Стара Загора – подпомага комуникацията с хората
Иновативният виртуален асистент ZaraPI – дигитален инструмент на Община Стара Загора, който подпомага комуникацията между гражданите и администрацията и улеснява достъпа до административни услуги, беше представен на 25 февруари 2026 г. по време на училищен хакатон в център за наука, технологии, инженерство и математика „Звезден ум“ към Център за подкрепа за личностно развитие – Астрономическа обсерватория и планетариум „Юрий Гагарин“.
Асистентът вече е достъпен на официалната интернет страница на Общината (достъпът е чрез иконата долу вдясно на сайта).
Развитие и функции на виртуалния асистент
Zarapi е разработен от Европейски цифров иновационен хъб „Загоре“ съвместно с ученици от Професионална гимназия по компютърни науки и математически анализи „Минко Балкански“. Името на асистента Zarapi е избрано от учениците, за да е кратко, лесно за запомняне и едновременно с това уникално. Отличителна негова характеристика е, че освен конкретни отговори предоставя източници и наредби, което улеснява ориентацията на гражданите и им спестява време при търсене на информация. По време на събитието беше направена демонстрация на функционалностите на новия дигитален инструмент.
Виртуалният асистент има бутон „Обратна връзка“, чрез който потребителите могат да сигнализират за неточности или да отправят предложения. Получените мнения ще подпомагат надграждането и усъвършенстването на виртуалния асистент, който ще продължи да се развива. Предстои той да придобие и собствена визуална идентичност, като в създаването ѝ ще се включат децата от школата по изобразително изкуство към Център за подкрепа за личностно развитие – Стара Загора.
Секретарят на Община Стара Загора Николай Диков подчерта, че старозагорските ученици са в центъра на създаването на виртуалния асистент. „Това е един истински пример за обществена комуникация в Стара Загора“, заяви той и изрази увереност, че общината може да предложи добри условия младите хора да останат и да разработват продукти, които да са на световно ниво.
Той сподели, че асистентът ще помага на гражданите да навигират административните процеси и услуги и да намират лесно, бързо и по-систематизирано това, което е важно за тях. Николай Диков отбеляза, че са насочени много усилия Общината да бъде по-отворена, по-близо до хората, по-технологично развита и с по-малко бюрокрация.
„Всяка иновация, която внедряваме в Община Стара Загора, се стремим да бъде по-добра от тези на другите общини и успяваме. Общината върви към своето технологично развитие и се внедряват все повече иновации благодарение на създадената среда“, заключи той. От името на кмета Живко Тодоров Николай Диков благодари на целия екип, работил по създаването на виртуалния асистент.

Училищен хакатон и бъдещи проекти
Училищният хакатон се организира от Европейски цифров иновационен хъб „Загоре“ с подкрепата на Община Стара Загора – инициатива, насочена към насърчаване на иновациите, дигиталните решения и активното участие на младите хора в изграждането на бъдещето на Стара Загора.
Предложението за хакатон е на Европейски цифров иновационен хъб „Загоре“, а идеята Smart City Stara Zagora е на секретаря Николай Диков – инициативата се осъществява съвместно, като дава възможност на младите хора да представят своите идеи и да разгърнат потенциала си.
Заместник-кметът с ресор „Образование и младежки дейности“ Надежда Чакърова поздрави всички в залата и пожела успех на участниците. „Тук, в Астрономическата обсерватория, науката, знанията и уменията вървят ръка за ръка. Това високотехнологично пространство тепърва ще има добавена стойност за учениците именно с провеждането на такива събития. В динамични времена като днешните, въпреки лесния достъп до изкуствения интелект, младите използват своите умения, създават и творят. Ние осигуряваме условията, вие мислите и създавате. Успех на всички!“, пожела заместник-кметът Чакърова.

По време на хакатона ученици от старозагорските гимназии са разпределени в 7 отбора и ще работят с ментори и експерти по информационни технологии върху конкретни задачи, базирани на концепцията Smart Zagora и реалните потребности на Общината. Фокусът е поставен върху създаването на работещи прототипи и практически решения, които могат да бъдат доразвити и интегрирани в бъдещите етапи на инициативата. Финалът ще се състои след един месец – на 27 март 2026 г., когато ще бъдат представени проектите, по които работят учениците, съобщиха от пресцентъра на Община Стара Загора.
Домакин на събитието беше Алексей Стоев, директор на Център за подкрепа за личностно развитие – Астрономическа обсерватория и планетариум, който отбеляза, че на 26 февруари 2026 г. Астрономическа обсерватория и планетариум „Юрий Гагарин“ ще навърши 65 години и по този повод ще се проведе ден на отворените врати, както и редица събития.
От Община Стара Загора на събитието присъстваха Атанас Пашов, началник на отдел „Административно и информационно обслужване“, Станимира Димитрова, началник на отдел „Образование“, Здравко Димитров, ръководител на звено „Младежки дейности“, както и други представители на общинската администрация.


