Аудиовизуалният спектакъл „Памет“ ще бъде представен в Стара Загора за Националния празник
Жителите и гостите на Стара Загора ще могат да видят аудиовизуалния спектакъл „Памет“ на 3 март 2026 г. по повод Националния празник на България. Продукцията представлява 3D видеомапинг шоу, което превръща монумента в носител на историческата памет. Спектакълът съчетава видео, светлина, оригинална музика и глас зад кадър.
Проектът представя историята като натрупване на идентичност, жертва и завет, а не само като хронология от факти. „Памет“ разглежда миналото като активна сила, която оформя настоящето и бъдещето.
Разказът се развива върху фасадата на самия монумент, която се превръща в сцена за образи, символи и послания. Автор на проекта е MP-STUDIO – един от лидерите в областта на видеомапинга в Европа. Студиото е изпълнило авторски продукции в 29 държави по света – от Япония до Мексико. Техни творби са представяни върху емблематични сгради, сред които Бранденбургската врата, Болшой театър, Вотивкирхе, Al Wasl Plaza, Берлинската телевизионна кула и Брюкселската стокова борса. През последното десетилетие екипът е създал 12 видеомапинг спектакъла за Бранденбургската врата в Берлин.
Финансиране и проектна рамка
Събитието на 3 март 2026 г. ще предложи на публиката среща между история и съвременни технологии. Спектакълът е създаден специално за Община Стара Загора. Продукцията е част от одобрено проектно инвестиционно предложение по договор № BG–RRP–11.021–CO 2/29 октомври 2025 г. „Община Стара Загора – хилядолетна културна идентичност и устойчиво развитие чрез изкуство, иновации и традиция“. Проектът се финансира от Механизма за възстановяване и устойчивост чрез Национален фонд „Култура“.



