Символична първа копка постави началото на мащабно обновяване в квартал „Градински“ в Стара Загора
На 4 март 2026 г. в кв. „Градински“ в Стара Загора беше направена символична първа копка по проект „Реконструкция, благоустрояване и подобряване на физическата среда и междублоковите пространства“. Проектът се изпълнява по Програма „Развитие на регионите“ 2021 – 2027 г. Общата стойност на инвестицията е 4 818 520,31 евро (9 424 206,58 лева). Срокът за изпълнение е 36 месеца.
На официалната церемония присъстваха кметът на Община Стара Загора Живко Тодоров, арх. Мартин Паскалев – заместник-кмет „Устройство на територията, строителство и безопасност на движението“, Светослав Колев – заместник-кмет „Финанси, бюджет и икономика“, главният архитект на Община Стара Загора арх. Николай Василев, Лилия Михайлова – представител на „Пътна строителна компания ЕС БИ ЕС“ АД – Стара Загора, както и Станимир Христов от „Ел Контрол“ ЕООД.
В началото на събитието беше отслужен водосвет за здраве и успех от архимандрит Панкратий в съслужение със свещеници от старозагорската епархия.
Модернизация и сигурност в градската среда

Кметът на Община Стара Загора Живко Тодоров даде начало на ремонта в кв. „Градински“. Той определи проекта като важна стъпка за подобряване на градската среда и условията за живот на жителите в района. От думите му стана ясно, че предстоят цялостни реконструкции и в други квартали. „Обновяването на всеки град е процес – каза кметът Тодоров. – Ще отнеме време, но съм убеден, че след изпълнението на този проект жителите на кв. „Градински“ ще разполагат с по-удобна, по-сигурна и по-добре организирана градска среда.“
Проектът включва изграждане на система за видеонаблюдение с цел гарантиране на по-висока сигурност и превенция срещу вандалски прояви. Предвижда се също създаване на условия за развитие на електрическата мобилност чрез изграждане на бързозарядни станции, както и изпълнение на мерки за ограничаване на шума чрез поставяне на шумови бариери. В рамките на дейностите ще бъдат обновени улици и тротоари и ще бъдат изградени нови паркоместа.
Подобряване на качеството на живот и екология
Целта на проекта е да създаде функционална, безопасна и устойчива градска среда, която отговаря на съвременните стандарти за качество на живот. Обновяването на уличната инфраструктура и междублоковите пространства, включително подновяването на тротоарите, ще осигури по-добра организация на движението и паркирането, по-безопасни условия за пешеходци и велосипедисти и подобрена достъпност.
Изпълнението на дейностите ще допринесе за повишаване на енергийната ефективност чрез модернизирана инфраструктура и нови зелени площи. Засаждането на растителност и облагородяването на пространствата ще подобрят качеството на въздуха и микроклимата в квартала, създавайки по-здравословна среда за живот.
Проектът предвижда също създаване на по-приветливи и функционални пространства за социални контакти, спорт, култура и отдих. Чрез модернизирането на публичните пространства ще се създадат предпоставки за по-активно взаимодействие между жителите и за утвърждаване на квартала като привлекателна и устойчива жилищна среда. Кв. „Градински“ е пример за съвременната жилищна зона – с потенциал за развитие, добра локация и активна общност. Инициативата е част от последователната политика на Община Стара Загора за модернизиране на градската инфраструктура и устойчиво развитие на жилищните зони.


