Пролетна кампания за събиране на опасни отпадъци в Стара Загора
Община Стара Загора и „БалБок Инженеринг“ АД организират пролетна двудневна кампания за разделно събиране на опасни отпадъци от домакинствата чрез мобилни пунктове. Инициативата е част от изпълнението на ангажиментите, които Общината има според изискванията на Закон за управление на отпадъците и политиката за насърчаване на устойчивото развитие.

Мобилните пунктове ще работят на 18 и 19 май 2026 г. с работно време от 10:00 – 16:00 часа. На 18 май 2026 г. пунктът ще бъде разположен на паркинга на парк „Артилерийски“, до ул. „Одринска епопея“. На 19 май 2026 г. опасни битови отпадъци ще се събират на паркинга до парк „Зелен клин“.
Опасните материали в бита присъстват в продукти от ежедневието като строителна и битова химия, почистващи препарати, офис материали и средства за борба с вредители. Те се разпознават по символите за опасност върху опаковките им. Попадането на тези отпадъци в общия поток влияе отрицателно върху здравето на хората и околната среда.
В мобилните пунктове гражданите могат да предават безвъзмездно лекарства с изтекъл срок на годност, живак и живачни термометри, лакове, бои, разтворители и мастила. Приемат се още остатъци от строителна химия като лепила, пяна и силикон, както и препарати за растителна защита и празни опаковки, обозначени със символи за опасност. Системата включва организиране на такива пунктове два пъти в годината.
Община Стара Загора призовава жителите да се включат в кампанията за предаване на опасни отпадъци. С участието си гражданите проявяват отговорно отношение към здравето и околната среда. Повече информация е достъпна на електронната страница на организаторите.


