Стартът на Маратона "Четяща Стара Загора" ще бъде даден на стадион "Берое"

Стартът на Маратона "Четяща Стара Загора" ще бъде даден на стадион "Берое"

Откриването на ХІ Маратон "Четяща Стара Загора" ще се състои на 22 април в 8:00 часа в конферентната зала на стадион "Берое". Участие ще вземат представители на Общината, ПФК „Берое”, на културни и образователни институти.

Гостите ще бъдат сръбският писател Милош Латинович, писателите Божана Апостолова и Милена Гартли и старозагорската поетеса Теодора Тотева.

Програма на Маратона на 22 април

07:30 – 18:30 ч., СОУ „Максим Горки” – класни стаи
„Маратон в маратона”. Четат всички класове от 1 – 12 клас на български, руски, испански, френски, немски, английски и китайски език. Четене на стихове по радиоуредбата.

08:00 – 10:30 ч., ІХ ОУ „Веселин Ханчев”
„Любими приказки, любими герои” – четат учениците от 1 а, б, в; 2 а, б; 3 а, б; 4 а, б клас.

08:20 ч., ПГ по механотехника и транспорт „Никола Й. Вапцаров”
„Зов за национално самосъзнание” – учениците от 10 б клас четат „История славянобългарска” на Паисий Хилендарски.

08:20 – 18:00 ч., СОУ „Иван Вазов”
Маратон в маратона. Четат учениците от всички класове.

08:30 ч., ІV ОУ „Кирил Христов”
Откриване на училищния маратон с четене на откъси от любими произведения на преподавателския екип.

09:00 ч., ІV ОУ „Кирил Христов”
„Пътешествия в любимия свят на приказките”. Третокласници четат пред учениците от 1 а – 1 д клас.

09:00 – 13:00 ч., НЧ "Зора – 1929", с. Лясково (в клуба на кметството)
Животът и професионалният път на родения в с. Лясково хореограф и учен проф. Георги Абрашев.

09:10 ч., ПГ по механотехника и транспорт „Никола Й. Вапцаров”
Учениците от 11.а клас. четат разказите на Елин Пелин.

09:20 ч., СДГ „Светлина”
„Идеи за хапване” – четат и спортуват децата от СДГ „Светлина”.

09:20 ч., Природоматематическа гимназия „Гео Милев”, актова зала
Среща на учениците с писателката Милена Гартли и романа ѝ „Ключарят”.

09:30 ч., ІІ ОУ „Петко Р. Славейков” – класни стаи
„Приказките на баба” – четат учениците от 1 б, 1 в, 1 г, 1 д клас.

09:30 ч., Детска ясла № 9 „Роза”
„Мишлето и моливът” – час на приказките.

09:45 ч., СОУ „Железник” – в СНЦ „Пътуващите книги на Стара Загора”
Верижно четене на приказки с децата от подготвителната група.

10:00 ч., Детски отдел на библиотека „Родина”
„Шарена въртележка” – литературна игра.

10:00 ч., НЧ „Св. Климент Охридски“
„Приказен час" с НУ „Димитър Благоев“

10:00 ч., І ОУ „Георги Бакалов”
Учениците от 1 – 4 клас четат „Червената шапчица“, „Пипи дългото чорапче“, „Пет приказки“, „Принцът и просякът“.

10:00 ч., ІІ ОУ „Петко Р. Славейков” – подготвителна група А
„Бабо, разкажи ми приказка”– гостува доброволка на библиотека „Родина”.

10:00 ч., ІV ОУ „Кирил Христов”
„Чета Ви от любимата си книга” – с учениците от 2 а до 2 д клас.

10:00 ч., СОУ "Железник" – в двора на училището
Рисунка върху асфалт на тема "Любими приказни герои" с учениците от 1 – 4 клас.

10:00 ч., ЦДГ № 23 „Кипарис”
Среща на децата от трета и четвърта група с детската писателка Надежда Станилова.

10:00 ч., ЦДГ № 29 „Славейче” – подготвителна група
Четат български народни приказки.

10:00 ч., ЦДГ № 33 „Люляк”, кв. „Зора”
НЧ „Отец Паисий” на гости в детската градина със стиховете за деца на Чичо Стоян.   

10:00 ч., ЦДГ № 34 „Райна Княгиня” – всички групи
Четат български народни приказки.

10:00 ч., Детски център „Малкият принц”
„Във вълшебния свят на приказките” – четат деца от 1 – 4 клас.

10:00 ч., Център по сугестопедия, занималня
Четат”Азбука на вежливостта” на Людмила Василева – Гангнус.

10:00 ч., НЧ „Развитие 1878” – библиотека, с. Дълбоки
„С любимите детски книжки”. Четене с деца от предучилищната група на ОУ „Иван Мирчев”.

10:00 ч., НЧ „Св. Климент Охридски“
Драматизация на разказа „На полето“ от К. Константинов – СОУ „Иван Вазов“, 3 клас.

10:00 – 17:00 ч., НЧ „Възраждане - 1927”, с. Калояновец
Маратон в маратона – ще се чете в пенсионерския клуб, в магазините, в здравната служба, в пощата, в ОУ "Отец Паисий"и в библиотеката на читалището. Среща с поетесата Тодорка Карушкова – 10:00 ч., библиотека.

10:30 ч., ОУ „Иван Мирчев”, с. Дълбоки
„Час по краезнание”. Учениците от 6 клас четат историята на родното си място от „Книга за Дълбоки”

11:00 – 16:00 ч., бул. Цар Симеон Велики” – пред книжарница „Хеликон”
„Хепънинг на книгите и четенето”: Литературно четене, срещи с писатели, представяне на книги, драматизации, творческо ателие и викторини, игри; буккросинг зони и др.

Откриване на празника с шествие на приказни герои, с участието на децата от подготвителните групи на СОУ „Железник. Празникът стартира с ученици от ПГОХ, сборна група 1 – 4 клас от ОУ „Кольо Ганчев”, предучилищната група на ЦДГ „Българче” и с деца от предучилищната група на ІХ ОУ „Веселин Ханчев” с драматизация по „Заекът и неговата мечта” на старозагорската поетеса Мария Донева.

11:00 ч., Филиал „Лозенец” на библиотека „Родина”
„От приказка в приказка” – гостуват децата от ОДЗ „Звънче”.

11:00 ч., Детски отдел на Регионална библиотека „Захарий Княжески“
Подготвителна група „Писана“ при ЦДГ № 7 „Светулка“ представя драматизацията „Мимето“ от Асен Босев. Учители: П. Мончева и Д. Вълчанова.

11:00 ч., НЧ „Св. Климент Охридски“
„Книгата – източник на духовна мъдрост“ – среща с поетесата Магдалена Дончева, НУ „Димитър Благоев“

11:00 ч., ІV ОУ „Кирил Христов”
Поетична разходка на учениците от 3 а – 3 д клас с поезията на български автори.

11:00 ч., ІV ОУ „Кирил Христов”
„На гости у Хитър Петър” – четат учениците от 4 клас.

11:00 ч., VІ ОУ „Свети Никола”, актова зала
Среща с писателката Божана Апостолова и с книжките ѝ от поредицата „Малката Божана”. В партньорство с ИК „Жанет 45”.

11:00 ч., ЦДГ № 7 „Светулка” – подготвителна група
Драматизация на „Мимето” от Асен Босев.

11:00 ч., НЧ „Георги Бакалов – 1936”
Приятели на читалището четат откъси от любими книги.

11:00 ч., НЧ „Развитие 1878” – библиотека, с. Дълбоки
„Аз вече съм грамотен”. Децата от 1 клас на ОУ „Иван Мирчев” опознават професията на библиотекаря и четат „Пипи дългото чорапче” на Астрид Линдгрен.

11:00 ч., Книжарница „МисълтЪ”
Четат децата от 1 а клас на СОУ „Васил Левски” с класен ръководител Светлана Спирова.

11:30 – 12:00 ч., Хепънинг пред книжарница „Хеликон”
Четат учениците от 3 а клас на ОУ „Кирил Христов” с класен ръководител Теменужка Христова.
11:30 – 13:00 ч., ІV ОУ „Кирил Христов”
„Маратон в маратона” – откъси от любими български автори четат учениците от 5 до 7 клас.

11:30 ч., СОУ „Железник” – в парк „Пети октомври”
Рисунка върху асфалт на тема "Моят любим приказен герой" в парк "Пети октомври"

12:00 – 12:30 ч., Хепънинг пред книжарница „Хеликон”
Четат ученици от 10-ите класове на Търговска гимназия „Княз Симеон Търновски” и учителят по български език и литература Давид Наков. Гост на празника е сръбският писател Милош Латинович.

12:30 – 13:00 ч., Хепънинг пред книжарница „Хеликон”
Среща с писателката и издател Божана Апостолова. Премиера на книжката й за деца „Когато времето спря” от поредицата „Малката Голяма Божана” на ИК „Жанет 45”. Четат ученици от 4 в клас на СОУ „Иван Вазов” с класен ръководител Иванка Кирилова.

12:30 ч., СОУ „Максим Горки”, актова зала
Среща на учители и ученици с младата поетеса Теодора Тотева – възпитаничка на гимназията, и Бойко Ламбовски – поет, публицист, преводач, председател на българския П.Е.Н.-център.

13:00 – 13:30 ч., Хепънинг пред книжарница Хеликон
Четат ученици от 5 и 6 клас на ІІ ОУ „Петко Р. Славейков”

13:30 – 14:00 ч., Хепънинг пред книжарница Хеликон
Четат ученици от ОУ „Георги Райчев” и ученици от Природоматематическата гимназия.

13:30 ч., НЧ „Отец Паисий” – читалня, кв. „Зора”
Членове на читалището и читатели на библиотеката четат откъси от любими книги.

13:30 ч., Младежки дом
Среща на приятели с поезията на Павел Матев.

13:30, Книжарница „Приятели”
Шестокласници от ПМГ „Гео Милев” четат и рисуват по мотиви на „Хайдути” и „Под Игото”.

14:00 ч., Старозагорски затвор (с представител на Регионална библиотека)
„Четенето ни прави по-добри” – литературно четене и дискусия с лишени от свобода граждани.

14:10 – 14:30 ч., Хепънинг пред книжарница Хеликон
Четат ученици от 1 – 3, 6 – 7 клас на ХІ ОУ „Николай Лилиев”.

14:30 – 15:00 ч., Хепънинг пред книжарница Хеликон
Четат ученици от ОУ „Свети Никола”. Гостува писателката Милена Гартли.

14:30 ч., ДДЛРГ „Теофано Попова”
Литературен час „В света на Ботев, Вазов и Каравелов”.

15:00 – 15:30 ч., Хепънинг пред книжарница Хеликон
Солисти от Държавна опера Стара Загора четат откъси от произведения, по които са създадени опери.
15:30 – 16:00 ч., Хепънинг пред книжарница Хеликон
Четат баскетболистите от БК „Берое.

15:30 ч., Драматичен театър “Гео Милев“
Среща със сръбският писател и директор на театър Милош Латинович

15:30, ЦДГ №4 „Бреза”
Читателска щафета „От приказка в приказка”.

15: 50 ч., ПГОХ „ Райна Княгиня“
Радиопредаване „Целувам те, защото те обичам” – с четене на любовна поезия.

16:00 ч., ЦДГ № 35 „Свобода”
„Камбани празнични звънят” – библиотечен филиал „Димитър Благоев” гостува на децата със стихове за Великден от български автори.

16:00 ч., Болница „Тракия Център”
„Книгите лекуват” - книжарница „Приятели” и доброволци от сдружение „Самаряни” четат детски приказки и стихове на децата в отделение по педиатрия.

16:30 ч., НЧ "Напредък 1927", с. Пшеничево
„Опознай света с енциклопедиите” с ученици и читатели на библиотеката.

17:00 ч., Книжарница „Хеликон”
Библиотека „Родина” и ИК „Персей” представят Милош Латинович - носител на Виталовата награда „Златен слънчоглед” за най-добър роман в Сърбия (2013), с премиера на романа му „100 дни дъжд” (диалог с Маркес и „100 години самота").

17:00ч., НЧ "Изгрев 1921” – библиотека , с. Кирилово
Четене на любими произведения с ученици от с. Кирилово.

18:00 ч., Регионален исторически музей, ІV експозиционно ниво
Среща на старозагорската публика с Божана Апостолова – писател, издател и общественик.

18:00 – 19:30, Народна астрономическа обсерватория „Юрий Гагарин” (в сградата на ГПЧЕ „Ромен Ролан”)
Презентация по драматизация на "Малкия принц" на Антоан дьо Сент Екзюпери и четене на любими откъси от произведението с детската Звездна работилница при Обсерваторията, любители на астрономията и граждани.

18:30 ч., Книжарница „Приятели”
Руска вечер със специален гост – СНЦ „Руски клуб”, Стара Загора. Книжарница „Приятели” и издателство „Леге Артис” представят романите на Андрей Макин, носител на престижната френска награда за проза „Гонкур”.

19:00 ч., Къщата на Архитекта (ул. „Сава Силов” 37)
„Среща с продължение” – гостуват младата поетеса Теодора Тотева, студентка по журналистика в СУ „Св. Климент Охридски” и възпитаничка на СОУ „Максим Горки”, и Бойко Ламбовски – поет, публицист, преводач, председател на българския П.Е.Н.-център.

infoz autor www.infoz.bg



Милиони американци наблюдаваха пълното слънчево затъмнение

barcelona stoichkov stara zagora

Кметът на Стара Загора Живко Тодоров: Милиони левове на Общината са несправедливо и нелогично блокирани

Заместник-кметът на Община Мъглиж д-р Душо Гавазов говори за състоянието на пътищата в общината и проблема с шосето до село Селце

Разказ за дейността на Спасителния център за диви животни на "Зелени Балкани" в Стара Загора

stara zagora eu grad sport
Мини Марица-изток ЕАД