„Предприемчивите: Тайни на успеха“
На 13 ноември 2025 г. в Българската търговско-промишлена палата ще се състои официалната премиера на третия алманах от поредицата „Предприемчивите: Тайни на успеха“ – документална селекция от 12 автобиографични разказа за пътя, провалите, пробивите и уроците на изключителни личности от българския бизнес и обществения живот. Алманахът е съвместна инициатива на Издателство „Постижения“ и Фондация „Постижения“, в партньорство с „Национална бизнес поща“ и Съвет по предприемачество и стартъп към Българската търговско-промишлена палата.
Разказите са подготвени от екип икономически журналисти, които следват строги стандарти за достоверност и уважение към личния опит на участниците.
Събитието в София започва в 18 часа. Предвидено е тържествено връчване на отличия на дванадесетте участници – предприемчиви българи от бизнеса, образованието, науката и гражданския активизъм. В 19 часа вечерта продължава с лични срещи и автографи от автори и герои на изданието.
В третото издание 12 личности са номинирани от предходни участници, експерти, журналисти и ментори – хора, отличими не само с резултати, но и с осезаемо въздействие върху общности, ценности и средата около тях. „Проектът започна като мисия – да откриваме живите истории на българската предприемчивост, не през статистики, а през лични разкази. Днес той е платформа, общност и инструмент за осмисляне на пътя, който мнозина са изминали, за да вдъхновят тези, които сега тръгват“, споделя Виктория Караабова-Стоянова, ръководител на проект „Предприемчивите“ и основател на Издателска къща „Постижения“.

Алманахът не подрежда просто биографии – той артикулира философия: предприемачеството като вътрешен избор и дълг към общността. Участниците споделят трудности, прозрения и уроци, превърнали личния им път в обществен принос. „Всички те споделят едно убеждение – че това, което са изградили, не е само тяхна заслуга. Те щедро отдават почит на учителите, семействата, партньорите и менторите, които са били част от техния успех. Именно това прави тези истории живи, достоверни и вдъхновяващи“, допълва Виктория Стоянова.
Средствата от продажбата на алманаха подкрепят каузите на Международната академия за високи постижения „Сър Исак Нютон“ и Националното движение за високи постижения. Изданието се използва като образователен инструмент в гимназии и университети, за да вдъхнови младите хора чрез примери за успех, почтеност и постоянство. „Вярвам, че успехът не е самоцел, а процес – път на себепознание, обществена полза и принос. Когато го споделим, той престава да бъде индивидуално притежание и се превръща в знание, в модел, в искра“, казва още Виктория Караабова-Стоянова.


