Изложбата „Художникът и килимът“ представя котленската школа в зала „Лубор Байер“
Изложбата „Художникът и килимът. Модели за котленската килимарска школа“ ще бъде представена в зала „Лубор Байер“ на 5 февруари 2026 г. от 18:00 часа. Експозицията проследява развитието на котленския килим като едно от най-значимите явления в българското приложно изкуство и разкрива диалога между народната традиция и професионалното художествено мислене.

Събитието представя килими от колекцията на Петя Янева, датирани от края на XIX и началото на XX век до по-късни десетилетия. Включени са и модели на изтъкнати български творци като проф. Стефан Баджов, Елена Стоянова и Констанца Ганчева. Те демонстрират как традиционната орнаментика се развива и обогатява под влиянието на модерното изкуство.
Куратор на изложбата е Дора Куршумова, която работи дългосрочно върху изследването на котленските килими. Тя съпътства експозицията с научни публикации, посветени на историята и датирането на старокотленските образци.
Проявата е организирана със съдействието на Фондация „Орлица“. Участието в проекта е част от мисията на организацията да опазва и популяризира материалното и нематериалното културно наследство, както и да го представя пред съвременната публика в осмислен културен контекст.


