Росен Желязков: Няма риск за горивата в България. До 21 ноември 2025 г. се търси решение за рафинерията в Бургас

Министър-председателят Росен Желязков заяви в Брюксел, че няма опасност от криза с горивата и че наличните количества са достатъчни. По думите му рафинерията в Бургас трябва да продължи да работи, а в рамките на един месец държавата трябва да вземе национално решение как да подходи – така че да не попадне в санкционен режим и да се осигури производството.

rosen zhelyazkov

Съединените щати обявиха нови санкции срещу Русия и нейните две най-големи петролни компании „Роснефт“ и „Лукойл“. Целта на мерките е да бъде оказан натиск върху Путин, така че да се съгласи на преговори за мирно споразумение в Украйна. 

Премиерът посочи, че до 21 ноември 2025 г. следва да има пълна яснота по темата и подчерта, че производството и доставката на петролни продукти не са възпрепятствани, тъй като рафинерията отдавна не работи с руски петрол. Желязков обясни, че затрудненията за рафинерията произтичат от собствеността ѝ. „Лукойл-Бургас“ е част от системата на „Лукойл“ – Русия, като косвено над 50% се притежават от руския „Лукойл“, поради което дружеството попада в приложимия санкционен режим. Възможностите пред държавата включват скрининг, изследване на възможността за назначаване на особен управител и всички опции, които българското законодателство позволява, хармонизирано с наложения режим.

Премиерът отбеляза, че това са първите санкции, които администрацията на президента Доналд Тръмп налага срещу „Роснефт“ и „Лукойл“. Неспособността на Руската федерация да прекрати войната кара както Европейския съюз, така и администрацията на Белия дом да прилагат икономически подход чрез санкции, с цел ограничаване на финансирането на военните действия. 

Желязков съобщи още, че предстои в Брюксел да бъде представен проектът на държавния бюджет за 2026 г. Той допълни, че не се предвиждат промени в правителството и че няма разговор за участие – нито структурно, нито персонално – на Движението за права и свободи в изпълнителната власт.

Новини от Стара Загора

Най-четеното от последните дни