Носителите на наградата „Добрият Самарянин“ за 2021 г., са: деветима пожарникари и служители на Районна служба „Пожарна безопасност и защита на населението“ в Стара Загора, и четирима доброволци от блок 286 в старозагорския квартал „Самара – 1“, положили свръх усилия в потушаването на огнена стихия на 16-ия етаж в жилищна сграда.
За единадесети пореден път Сдружение „Самаряни“ и партньорите от Обществения инициативен комитет на годишните награди „Добрият Самарянин“ – Община Стара Загора, Община Казанлък, Държавна Опера Стара Загора, Търговско-промишлена палата – Стара Загора, Регионална библиотека „Захарий Княжески“ – Стара Загора, Български Червен кръст – Стара Загора, Обществен дарителски Фонд – Стара Загора, Регионален исторически музей – Стара Загора, Дарик Стара Загора, Телевизия „Стара Загора“, Моята еОбщина, Мидалидаре Естейт, КонтурГлобал „Марица Изток 3“, „Български пощи“ ЕАД и Детска градина „Светлина“, изразиха всеобщото обществено уважение и признателност към хора, заслужили признание, вследствие на извършен от тях жест на добротворство към друг човек или група от хора.
„В година като тази, белязана с драматизмът на световната пандемия ковид, ние, Сдружение „Самаряни“ и всички партньори от Обществения инициативен комитет, счетохме отново, че Годишните награди „Добрият Самарянин“ трябва да изразят нашата всеобща човешка признателност към хора на първа линия, които спасяват живот ежедневно! И през 2021 г., не отворихме номинациите за Годишните награди, а носителите на „Отличието на общността“ и статуетката „Добрият Самарянин“ са посочени от партньорите в Обществения инициативен комитет“ – казват от сдужението.
Носителите на Голямата награда „Добрият Самарянин“ през 2021 г., са:
Тодор Митев, Максим Вълков, Горан Гънчев, Димитър Димитров, Атанас Бараков, Деян Деков, Валентин Събев, Митко Дончев, Иван Иванов – пожарникари и служители от Районна служба „Пожарна безопасност и защита на населението“ – Стара Загора и Видьо Видев, Мирослав Видев, Николай Елинов, Петко Куртев – доброволци и живущи в блок 286. Те са героите, потушили огнената стихия на 16-ия етаж, в блок 286, в кв. „Самара – 1“, Стара Загора!
За пожарникарите от Районна служба „Пожарна безопасност и защита на населението“ в Стара Загора, да гасят пожари е техен професионален дълг и ежедневна практика, но сложността на този пожар провокира изявата на изключителна човечност и смелост – качества и действия, излезли извън границите на професионалните им задължения.
За мъжете доброволци от жилищния блок, да запазят своята собственост и имущество е личен дълг, но включването им доброволно в помощ на пожарникарите, влезли в огнената стихия, и проявената от тях взаимопомощ, с риск за собствения им живот, е израз на безрезервно геройство.
Носителите на Отличието на общността „Добрият Самарянин“ са:
Фондация „Адезно“, Туристическо дружество „Сърнена гора“ и Образователен и туристически център „Кукуряк“ за надмогване на обстоятелствата и сбъдване на мечта – планината да бъде достъпна за децата над ограничения и дефицити, планина и небе за всяко едно дете.
Екатерина Прангова и фейсбук групата „Да помогнем на блок 286“ – доброволци, дарители, симпатизанти, обединени от желанието да помогнат на пострадало семейство от блок 286 в пожар, изпепелил жилището им.
Отличията на 2021 г. носят общественото признание с думите на „Песента за добрите самаряни“, песен написана специално за добрите хора и изпълнена от голямата българска певица Ваня Костова и синът ѝ Боян Михайлов. Тя е дело на композитора Валери Костов, а текстът е на Пламен Бочев. За първи път песента беше изпълнена на откриването на номинациите за наградата „Добрият Самарянин“ 2012 г. Вдъхновение за създаването на „Песен за добрите самаряни“, г-жа Костова черпи от връчването на първата награда „Добрият Самарянин“ 2011 година, когато тя и Боян Михайлов са официални гости.
„През огън минават добри самаряни“ е фраза от песента, която авторите са посветили на първия носител на годишната награда за добротворство Стефан Стойчев от Чирпан. Тя с абсолютна сила е валидна за добротворците на 2021 г.
Подават ръка добри самаряни,
помагат в беда, през болката виждат.
Лекуват с любов земни рани
и носят на гръб твоите грижи.
През огън минават добри самаряни,
през своята болка, чуждата виждат.
Лекуват с любов земни рани
и носят на гръб човешките грижи.
История на Годишните награди „Добрият Самарянин“
През 2011 г. Сдружение „Самаряни“ учреди Годишните награди за добротворство „Добрият Самарянин“, които присъединиха град Стара Загора и региона към световните инициативи, свързани с развитието на местното културно-историческото и духовно наследство.
За това време са проведени 10 церемонии; получени са 86 индивидуални и групови номинации; избрани са 10 носителя на голямата награда „Добрият Самарянин“ и 14 носителя на отличието на общността „Добрият Самарянин“; връчени са 2 извънредни награди – 1 за изключителен принос и 1 за геройство без граници (посмъртно); изработено е юбилейно издание на статуетката „Добрият Самарянин“ с позлатени криле; създадена е песен, посветена на добротворците – „Песен за добрите самаряни“; издадена е пощенска марка „Добрият Самарянин“, брандирана е специална пощенска кутия, позициониранa на Централна поща – гр. Стара Загора и е зародена прекрасната идея за изграждането на монумент „Добрият Самарянин“, за който вече е създаден предварителен проект.
В книгата на доброто са записани имената на следните носители на годишната награда „Добрият Самарянин“: Стефан Стойчев, спасителят от автомагистрала „Тракия“; Мануела Малеева и д-р Бруно Франиер, благодетелите, подкрепящи деца с ортопедични проблеми в затруднено положение; Мария Попова, превърнала се в майка за момче от институция; Милен Минков, спасил удавник в бесните вълни на Ахтополския залив; Красимир Иванов, спасил живота на възрастен мъж; Мария Жекова, дарила имот в полза на талантливи деца, Таня Славова, превърнала се в ангел-спасител за младо момиче, Петко Димов, който не се поколеба да се хвърли в езеро „Загорка“, за да извади давещо се дете, Теодор Тодоров, който спаси млад мъж след автомобилен инцидент и появата на смъртоносна волтова дъга и проф. Лилия Пекова, обединяващ образ на цялата медицинска общност, посветена на борбата с COVID-19; за изключителен принос – Джонатан и Даниела Августин за подкрепата им към бездомните деца и техните семейства и развитието на самарянството в региона; за геройство без граници (посмъртно) – Пламен Петков, който спаси 5 годишно момиченце, но загуби живота си в ледените води край плажа в Западен Уитеринг, Южна Англия.
Навсякъде край нас има подвизи и те трябва да бъдат разказани! На добротворците е определено да ги извършат, а на нас – да ги отличим и предадем на бъдещите поколения!