Зоопарк Стара Загора е домакин на пътуващата изложба „Следи от изчезване“
Зоопарк Стара Загора за втора поредна година е домакин на пътуващата изложба „Следи от изчезване“. През 2026 г. зооградината е първа спирка на инициативата, като се включва като ключов участник в националната кампания, предлагаща образователно преживяване за малки и големи. От 21 април 2026 г. до 5 май 2026 г. експозицията е отворена за посетители от 8:30 до 16:00 часа (в делничните дни) в образователния център на зооградината.
Тя дава възможност на жителите и гостите да се запознаят с темата за изчезващите животински видове. Експозицията цели да повиши общественото внимание към нарастващия риск за биоразнообразието в България.
„Изложбата „Следи от изчезване“ има силна образователна стойност и насочва вниманието към опазването на биоразнообразието. Тя провокира посетителите, особено най-малките, да се замислят за отговорността на човека към природата и видовете, които изчезват“, подчерта директорът на Зоопарк Стара Загора д-р Найден Илинов.
Експонати и виртуално посещение
„Следи от изчезване“ представя внимателно изработени отливки на стъпки от застрашени видове, създадени от биоразградими материали. Посетителите могат да видят отпечатъци на кафява мечка, вълк, див кон, дива коза, муфлон, елен лопатар, рис, ловен сокол и белоглав лешояд. Всяка следа разказва история – не само за самия вид, но и за предизвикателствата, пред които са изправени техните местообитания, засегнати от човешката дейност и промяната на природните ландшафти.
Посещението на изложбата предлага възможност за среща с природата, за размисъл върху ролята на хората в опазването на околната среда и за оставяне на положителна следа. Инициативата съчетава образователни факти и визуално изживяване, като подчертава значението на грижата за природата. За всички, които не могат да посетят физическата изложба, е достъпен онлайн вариант на адрес: https://sledi.velingradvoda.bg. Там всеки може да разгледа експонатите виртуално, да чуе автентични звуци от природата и да научи как да подкрепи усилията за защита на дивите животни.
Преди години белоглавият лешояд, рисът и ловният сокол са били част от естествения пейзаж на българските планини. Днес техните следи са почти заличени, а присъствието им в природата е все по-рядко. С мисията да даде глас на тези изчезващи видове, минерална вода Велинград Alcalia продължава кампанията „Следи от изчезване“, посветена на опазването на дивите обитатели на планините.



