Стара Загора отбеляза Деня на детето с богата програма в парк „Артилерийски“
Стара Загора отбеляза Международния ден на детето на 1 юни с музика и празнична програма в парк „Артилерийски“. Стотици деца, родители и гости присъстваха на събитията в града. Празникът, организиран от Община Стара Загора под мотото „Днес бъди дете“, беше открит от заместник-кмета Надежда Чакърова. Тя поздрави децата, семействата и педагогическите екипи.
„Скъпи деца, от името на кмета на Община Стара Загора Живко Тодоров и от името на цялата общинска администрация ви пожелаваме да бъдете здрави, щастливи и винаги да пазите усмивките си. Нашият ангажимент е да се грижим тези усмивки да стават все повече и повече. Днес Община Стара Загора е подготвила богата празнична програма в рамките на целия ден. Нека и ние, възрастните, бъдем с прекрасно настроение, защото децата го заслужават. Весел празник!“, каза Надежда Чакърова.

В програмата се включиха деца, които представиха песни, танци, стихотворения и мажоретни композиции. Участваха възпитаници на детска градина № 8 „Българче“, детска градина № 6 „Камбанка“, детска градина № 58 „Звездица“, детска градина № 11 „Загоре“, детска градина № 5 „Мечо Пух“, детска градина № 24 „Радост“, детска градина № 13 „Пролет“, детска градина № 35 „Свобода“, детска градина № 34 „Райна Княгиня“, детска градина № 3 „Ян Бибиян“, детска градина № 1 „Звънче“, детска градина № 23 „Кипарис“, детска градина № 25 „Ален мак“, частна детска градина „Ян Бибиян“, детска градина № 31 „Слънце“, детска градина № 17 „Знаме на мира“, детска градина № 68 „Патиланско царство“, детска градина № 2 „Зорница“, детска градина № 55 „Незабравка“, детска градина № 4 „Бреза“, детска градина № 29 „Славейче“ и детска градина № 20 „Мир“.
Театрални преходи с образите на Алиса и Заека свързваха отделните изпълнения на сцената. По време на празника бяха организирани творчески ателиета и занимания. Децата рисуваха, моделираха, изработваха маски, мандали, свещи от восък, звездни карти и макети на космически ракети, наблюдаваха слънцето през телескоп и се включиха в образователни и екологични инициативи.
В събитията се включиха читалища, културни и образователни организации, Регионален исторически музей – Стара Загора, Център за подкрепа за личностно развитие – Астрономическа обсерватория и планетариум „Юрий Гагарин“, както и Областната дирекция на Министерството на вътрешните работи и Регионалната дирекция за пожарна безопасност и защита на населението в Стара Загора с инициативите „Млад приятел на полицията“ и „Млад пожарникар“.
Конкурси и следобедна програма
Тържествата продължиха с награждаване на отличените участници в конкурса „Ботевска аритметика“. Той беше организиран по инициатива на пет читалища от община Стара Загора, носещи името на Христо Ботев, с подкрепата на Община Стара Загора, фондация „Миню Балкански“ и Регионалното управление на образованието в Стара Загора.
В състезанието, проведено в музей „Литературна Стара Загора“ и къща музей „Гео Милев“, участваха 118 ученици от 1. до 4. клас. Те решаваха задачи, създадени по математическото наследство на Христо Ботев. Отличени бяха ученици, учители и училища с активно участие и високи резултати.
Програмата включваше и изпълнения на фолклорна танцова школа „Орисия“, народно читалище „Настроение 2017“ и детско-юношески ансамбъл „Загорче“.
Финал на празника постави събитието за тийнейджъри „Днес бъди дете!“. В него участваха мажоретният състав при Центъра за подкрепа за личностно развитие в Стара Загора, ученици от Националното училище за музикални и сценични изкуства „Христина Морфова“, TINO и DJ Денчо Денчев.


