Изкуственият интелект* може да помага и да създава възможности, но мнозина се страхуват и от потенциални бъдещи проблеми. Хора може да загубят работата си заради интелигентна машина. Може ли изкуственият интелект да повлияе на резултатите от избори? Какви са другите опасности? Всичко това са справедливи въпроси и опасенията, които повдигат, трябва да се приемат сериозно – казва в персоналния си блог Бил Гейтс**.
Но има основателна причина да смятаме, че можем да се справим с тях: това не е първият път, когато голяма иновация въвежда нови заплахи, които трябва да бъдат контролирани. Правили сме го и преди.
Независимо дали става дума за въвеждането на автомобилите или възхода на персоналните компютри и интернет, хората са се справили с други трансформиращи моменти и въпреки многото сътресения в крайна сметка нещата са станали по-добри. Скоро след като първите автомобили тръгнаха по пътя, имаше и първата автомобилна катастрофа. Но ние не забранихме автомобилите – приехме ограничения на скоростта, стандарти за безопасност, изисквания за лицензиране, закони за шофиране в нетрезво състояние и други правила за движение.

Епохата на изкуствения интелект започна
Сега сме в най-ранния етап на друга дълбока промяна, епохата на изкуствения интелект започна. Това е аналогично на онези несигурни времена преди ограниченията на скоростта и предпазните колани. Изкуственият интелект се променя толкова бързо, че не е ясно какво точно ще се случи. Изправени сме пред големи въпроси, повдигнати от начина, по който работи настоящата технология, начините, по които хората ще я използват за лоши намерения и начините, по които изкуственият интелект ще ни промени като общество и като индивиди.
Бил Гейтс е писал и преди за това как изкуственият интелект ще революционизира живота ни. Това ще помогне за решаването на проблеми – в здравеопазването, образованието, изменението на климата и други – които преди са изглеждали неразрешими. Рисковете са реални, казва той, но уточнява, че е оптимист.
Идеята, че технологията може да се използва за разпространение на лъжи и неистини, не е нова. Хората са го правили с книги и брошури от векове. Това стана много по-лесно с появата на текстови процесори, лазерни принтери, електронна поща и социални мрежи. Изкуственият интелект откри този проблем с фалшивия текст и го разширява, позволявайки на почти всеки да създава фалшиви аудио и видео, известни като deepfakes. Ако получите гласово съобщение, което звучи като собственото ви дете и то казва: „Бях отвлечен, моля, изпрати 1000 долара на тази банкова сметка в рамките на следващите 10 минути и не се обаждай на полицията!“, това ще има ужасяващо емоционално въздействие. Имейл с такъв текст не се възприема трагично.
В по-голям мащаб, генерираните от изкуствен интелект deepfakes могат да бъдат използвани, за да се опита някой да изкриви резултати от избори. Изфабрикувани кадри на известни политици въздействат. Представете си, че в деня на важни избори видео, показва как един от кандидатите ограбва банка и то става вирусно. Фалшиво, но на новинарските издания ще са нужни няколко часа, за да го докажат и опровергаят. Колко хора ще го видят и ще сменят гласа си в последния момент? Това може да наклони везните – коментира Бил Гейтс.
Със сигурност не сме решили проблема с дезинформацията и дълбоките фалшификации. Хората обаче са способни да се научат да не приемат всичко за чиста монета. Години наред потребителите на електронна поща се поддаваха на измами, при които някой, представящ се за нигерийски принц, обещаваше голяма печалба в замяна на споделяне на номера на вашата кредитна карта. Ще трябва засилим имунитета си и към новите форми на deepfakes.
Изкуственият интелект може да помогне за идентифицирането на deepfakes. Intel разработи детектор за дълбоки фалшификации. Има и технология, която ясно показва дали едно видео или аудио е манипулирано. Това ще бъде цикличен процес: някой намира начин за правене на фалшификати, друг измисля как да им се противопостави и разработва противодействащи мерки.

Изкуственият интелект ще отнеме работните места на хората?
През следващите няколко години основното въздействие на изкуствения интелект върху работата на хората е, че те ще могат да я вършат по-ефективно. Това ще е вярно, независимо дали работят във фабрика или в офис, обработвайки обаждания за продажби и дължими сметки. В крайна сметка изкуственият интелект ще бъде достатъчно добър, за да може да пише вашите имейли и да управлява входящата ви поща вместо вас. Ще можете да напишете заявка на обикновен английски или на друг език и да генерирате добра презентация за вашата работа. Това дава на хората повече време да правят други неща, на работа и у дома. И търсенето на хора, които помагат на другите – с преподаване, грижа за пациенти и подкрепа на възрастни хора, например – никога няма да изчезне. Но е вярно, че някои работници ще се нуждаят от подкрепа и преквалификация, докато правим този преход към работното място с изкуствен интелект. Това е роля на правителствата и бизнеса и те ще трябва да се намесят, така че работниците да получат алтернативи.
Това не е първият път, когато нова технология предизвиква голяма промяна на пазара на труда. Не мисля, че въздействието на изкуствения интелект ще бъде толкова драматично, колкото беше индустриалната революция, но със сигурност ще бъде толкова голямо, колкото въвеждането на компютъра. Приложенията за текстообработка не премахнаха работата в офиса, но я промениха завинаги. Работодателите и служителите трябваше да се адаптират и го направиха. Промяната, причинена от изкуствения интелект, ще бъде неравен преход, но има всички основания да смятаме, че можем да намалим смущенията в живота и поминъка на хората.
Изкуственият интелект лъже
Халюцинациите – терминът, когато изкуственият интелект уверено прави някакво твърдение, което не е вярно – обикновено се случват, защото машината не разбира контекста на вашата заявка. Помолете изкуствения интелект да напише кратък разказ за ваканция на Луната и това може да ви даде много въображаем отговор. Поискайте да ви помогне да планирате пътуване до Танзания и може да се опита да ви изпрати в хотел, който не съществува.
За да разберете защо се случват халюцинации и пристрастия, е важно да знаете как работят най-разпространените модели на изкуствения интелект днес. По същество те са много сложни версии на кода, който позволява на приложението ви за електронна поща да предвиди следващата дума, която ще въведете: те сканират огромни количества текст – почти всичко, което е налично онлайн, в някои случаи – и го анализират, за да намерят модели в човешки език.
Когато зададете въпрос на изкуствения интелект, той разглежда думите, които сте използвали, и след това търси части от текст, които често са свързани с тези думи. Ако напишете „избройте съставките за палачинки“, може да забележите, че думите „брашно, захар, сол, бакпулвер, мляко и яйца“ често се появяват с тази фраза. След това въз основа на това, което знае за реда, в който тези думи обикновено се появяват, той генерира отговор. (ИИ моделите, които работят по този начин, използват това, което се нарича трансформатор. GPT-4 е един такъв модел.)
Този процес обяснява защо изкуственият интелект може да има халюцинации или да изглежда предубеден. Няма контекст за въпросите, които задавате, или за нещата, които му казвате.
Оптимист съм, че с течение на времето ИИ моделите могат да бъдат научени да различават фактите от измислицата – пише Бил Гейтс. Но всеки, който използва изкуствен интелект, трябва да е наясно с проблема с пристрастията и да стане информиран потребител. Есето, което поискате от изкуствен интелект да начертае, може да бъде пълно с предразсъдъци, както и с фактически грешки. Ще трябва да проверите пристрастията на вашия изкуствен интелект, както и вашите собствени.
Учениците няма да се научат да пишат, защото изкуственият интелект ще върши работата вместо тях
Много учители се притесняват от начините, по които изкуствения интелект ще подкопае работата им с учениците. Във време, когато всеки с достъп до интернет може да използва технологията, за да напише домашното упражнение и да го предаде като своя собствена работа?
Но вече има ИИ инструменти, които се учат да разпознават дали текст е написан от човек или от компютър, така че учителите да могат да разберат кога учениците им не си пишат сами домашните. Но някои учители не се опитват да спрат своите ученици да използват изкуствен интелект в писането си – те всъщност насърчават това.
Учителите ще трябва да приемат технологията като друг инструмент, до който учениците имат достъп. Точно както някога се учехме правилно да търсим чрез Google, учителите трябва да разработят ясни уроци за това как ботът ChatGPT може да помогне при писането на есе. Признаването на съществуването на изкуствения интелект и подпомагането на учениците да работят с него може да революционизира начина, по който се преподава. Не всеки учител има време и желание да приеме и използва нов инструмент, но преподаватели, които го правят, ще имат предимство.
Това ми напомня за времето, когато електронните калкулатори станаха широко разпространени през 70-те и 80-те години на миналия век. Някои учители по математика се притесняваха, че учениците ще спрат да се учат как да събират и умножават числа. Но други прегърнаха новата технология и се съсредоточиха върху мисловните умения зад аритметиката.
Има друг начин, по който AI може да помогне с писането и критичното мислене. Особено в тези ранни дни, когато халюцинациите и пристрастията все още са проблем, преподавателите могат да накарат изкуственият интелект да генерира статии и след това да работят със своите ученици, за да проверят фактите, подсказва Бил Гейтс.
Какво следва?
Вярвам, че има повече причини да бъдем оптимисти, че можем да управляваме рисковете от изкуствения интелект, като същевременно увеличим ползите от тях. Но трябва да действаме бързо.
Правителствата трябва да изградят експертен опит в областта на изкуствения интелект, за да могат да създават нужните закони и разпоредби, които отговарят на тази нова технология. Те ще трябва да се борят с дезинформация и дълбоки фалшификати, заплахи за сигурността, промени на пазара на труда и въздействието върху образованието. Да цитирам само един пример: Законът трябва да е ясен за това кои употреби на deepfakes са законни или не и за това как deepfakes трябва да бъдат етикетирани, така че всеки да разбере кога нещо, което вижда или чува, не е истинско.
Същият принцип много по-трудно може да се приложи към поведението на реален политик или общественик, когато той умишлено или неволно манипулира или лъже, като заедно с това има и официалния медиен инструмент и възможност да го прави. Разчитаме на професионализма на журналистите да се справят с проблема, но това невинаги се случва.
В частния сектор компаниите с изкуствен интелект трябва да вършат работата си безопасно и отговорно. Компаниите в много сектори на икономиката ще трябва да помогнат на своите служители да направят прехода към работно място, ориентирано към изкуствения интелект, така че никой да не бъде изоставен. И клиентите винаги трябва да знаят кога взаимодействат с бот на изкуствения интелект, а не с човек.
И накрая, насърчавам всички да следят развитието на изкуствения интелект колкото е възможно повече – казва Бил Гейтс. Това е най-трансформиращата иновация, която всеки от нас ще види през живота си, и здравословният обществен дебат ще зависи от това дали всеки е запознат с технологията, нейните предимства и рисковете. Ползите ще бъдат огромни и най-добрата причина да вярваме, че можем да управляваме рисковете, е, че сме го правили и преди.
* Изкуственият интелект (AI) е способността на машините да имитират или проявяват човешка интелигентност в различни области.
** Бил Гейтс е американски предприемач, съосновател на компанията „Майкрософт“, един от най-богатите хора в света.
www.infoz.bg (Илюстрациите в статията са създадени от изкуствен интелект)