Обновиха „Комплекс за култура и изкуство“ в Стара Загора по Механизма за възстановяване и устойчивост

На 5 февруари 2026 г. в Стара Загора се проведе публично събитие за представяне на резултатите по предложението за изпълнение на инвестиции в сградата „Комплекс за култура и изкуство“. Заместник-кметът на Община Стара Загора с ресор „Култура и туризъм“ Милена Желева представи пред медиите извършените ремонтни дейности и разясни бъдещото използване на обекта.

Комплекс за култура и изкуство - Милена Желева

Тя изрази благодарност към всички екипи, ангажирани с изпълнението на проекта, за техния професионализъм и отговорно отношение.

„Сградата вече разполага с всички необходими документи за експлоатация и през следващата седмица предстои поетапно ползвателите ѝ да започнат да се връщат в нея“, увери заместник-кметът Желева. Тя допълни, че обновената среда ще вдъхновява децата и ще ги мотивира да развиват своите таланти.

Мерки за енергийна ефективност и финансиране

Сградата беше обновена по предложение за изпълнение на инвестиция „Въвеждане на мерки за енергийна ефективност в „Комплекс за култура и изкуство“, финансирано чрез Механизма за възстановяване и устойчивост. Срокът за изпълнение на проекта е 30 месеца – от 2 април 2024 г. до 30 юни 2026 г. Безвъзмездната финансова помощ е в размер на 268 568,52 евро, а изпълнител на строително-монтажните дейности е фирма „Дескрийм Билдинг“ ЕООД, Стара Загора.

Проектът включва подобряване на енергийните характеристики на сградата и достигане на клас на енергопотребление „В“. Целта е постигане на минимум 30% спестяване на първична енергия и значително намаляване на разходите за отопление и осветление. При работата е спазен принципът „да не се нанасят значителни вреди“ (2021/C58/01) по смисъла на член 17 от Регламент (Европейския съюз) 2020/852. Обновяването включва и подобрение на архитектурния облик на комплекса.

Комплекс за култура и изкуство - сграда

Модернизация и достъпна среда

Сред най-важните подобрения е изграждането на външен асансьор, който отговаря на законовите изисквания за осигуряване на достъпна среда за хора с увреждания. Поради конструктивните особености на стълбището това е било единственото възможно техническо решение. Друга значима промяна е реновирането на подпокривното пространство, което ще се използва за съхранение на реквизити. Монтирано е и ефектно нощно осветление, което придава на сградата съвременен вид.

Мирослав Енчев, управител на фирмата изпълнител „Дескрийм Билдинг“ ЕООД, посочи, че проектът е завършен „успешно и предсрочно“. Той призова сградата да се съхранява отговорно и благодари на Община Стара Загора за доброто партньорство. Дора Илиева, председател на Народно читалище „Родина 1860“, и Миглена Манолова, председател на Сдружение с нестопанска цел „Загорче“, изразиха удовлетворение от резултата. Те подчертаха, че в обновената база ще „възпитават децата в българските традиции, обичаи и ценности“.

За по-добра сигурност сградата ще бъде оградена. През летните месеци дворът ще позволява на школите да организират дейности на открито. На събитието присъстваха експерти от дирекция „Европейски програми и протокол“, отдел „Култура“, ръководители на творчески състави и представители на медиите. Финал на програмата постави Ансамбъл „Загорче“.

Новини от Стара Загора

Теми:

На подобна тема

Най-четеното от последните дни