Жилищни сгради могат да бъдат санирани по Инвестиционната програма на Община Стара Загора

Община Стара Загора се проведе информационна кампания "Енергийна ефективност на многофамилни жилищни сгради“ по Инвестиционен приоритет "Енергийна ефективност в административни и жилищни сгради" по Приоритетна ос 1 на ОП "Региони в растеж".

Целта на събитието е представяне пред гражданите на изискванията и стъпките за подаване на Проектни фишове, Заявления за интерес и финансова помощ от сдруженията на собствениците на многофамилни жилищни сгради. Приемането на документите ще стартира в началото на септември.

„Община Стара Загора изпълнява Инвестиционна програма в размер на над 52 млн. лева по приоритетни направления – подобряване на градска среда, на образователна и пътна инфраструктура, на градски транспорт, на социални жилища, както и включване на мерки за енергийна ефективност в различни по тип сгради“ - каза по време на срещата с граждани и медии Георги Симеонов, директор Дирекция „Устойчиво развитие и евроинтеграция“.

saniran blok stara zagora„Сдруженията на собствениците, които са били одобрени и имат сключени договори за прилагане на мерки за енергийна ефективност по Националната програма за саниране на блокове, нямат право да кандидатстват за включване и в тази. Също така жилищна сграда, която е кандидатствала за включване в Инвестиционната програма не дава гаранция, че ще бъде одобрена за реновиране и саниране“ - обяви още той.

По време на информационното събитие бяха представени подробно критериите, както и редът за събиране и подаване на документацията. „Имат право да кандидатстват Сдруженията на собствениците, създадени по реда на чл. 25, ал. 1 от ЗУЕС“, допълни Симеонов. Той обясни още, че допустими за енергийно обновяване са многофамилни масивни жилищни сгради, които са проектирани преди 26 април 1999 г. и са извън обхвата на Националната програма за енергийна ефективност на многофамилни жилищни сгради. Друго условие е да бъдат до 35 самостоятелни обекта (съгласно Приложение Н към насоките за кандидатстване), включително с жилищно предназначение, строени по индустриален способ: ЕПЖС (едропанелно жилищно строителство), ППП (пакетно-повдигани плочи), ЕПК (едроплощен кофраж), пълзящ кофраж и разновидностите им. Подчертано бе още, че по програмата могат да бъдат обновени единствено цели сгради.

„Допустимите за финансиране дейности са по конструктивно възстановяване/усилване на сградата, които са предписани като задължителни за сградата в техническото обследване, както и по изпълнение на мерки за енергийна ефективност. По външните сградни ограждащи елементи се включва подмяна на дограма (прозорци, врати, витрини и др.) и топлинно изолиране на външните ограждащи елементи“, каза още директорът на общинската дирекция „Устойчиво развитие и евроинтеграция“. Той подчерта, че СМР по общите части на многофамилните жилищни сгради, които обхващат ремонт на покрив, подмяна на асансьори, ремонт на стълбищна клетка, площадки, коридори - могат да бъдат финансирани само ако сградата постигне най-малко клас на енергопотребление „С“ и минимум 60% енергийни спестявания.

На информационната среща присъстваха още зам.-кметът на Стара Загора Иванка Сотирова, председателят на Общинския съвет Таньо Брайков, експерти от отдел „Устойчиво развитие и евроинтеграция“, десетки граждани.

www.infoz.bg  www.infoz.bg

Можете да следите съдържанието на сайта чрез нашите социални канали:


Telegram каналКанала ни в Telegram

Х каналЕмисията в Х

facebook канал навини Стара ЗагораСтраницата ни във Facebook

viber Стара ЗагораКанала ни във Viber

 

На подобна тема