Община Стара Загора ще осигури необходимото финансиране на археологическите разкопки до парк „Зелен клин“ (зад Професионалната гимназия по Механотехника и транспорт). Това съобщи заместник-кметът с ресор „Култура, туризъм и младежки дейности“ Милена Желева по време на пресконференция в Регионалния исторически музей – Стара Загора.
В нея участваха директорът на музея ас. Петър Калчев и доц. Христо Попов – директор на Националния археологически институт при Българска академия на науките.
В резултат на водния проект при спасителни проучвания археолозите откриха в района на парк „Зелен клин“, в източния некропол пет големи гробни съоръжения с над 200 гроба и много богати находки – посочи ас. Петър Калчев. След цялостното проучване е необходима консервация и реставрация, както и укрепваща система, тъй като археологическият обект ще бъде експониран на място. „Той ще бъде много ценен за привличане на туристи, защото през последните години няма аналог в България“ – каза още директорът на Старозагорския исторически музей.

Музеят и Националния археологически институт продължават проучванията на медните рудници от халколита в местността Мечи кладенец. Там са открити множество сечива, с които са експлоатирани залежите, които носят ценна информация за технологията на добив и обработка.
„Чрез специална технология е заснета площ от 22 кв. км, което представлява най-големият запазен рудодобивен комплекс в Източна Европа“ – коментира доц. Попов.
Ас. Петър Калчев добави, че ако обектът след цялостните проучвания бъде социализиран, също ще бъде притегателен със своята уникалност за много туристи. Артефакти от района, както и постери, ще бъдат представени на изложба в Стара Загора през септември.
Сред акцентите на пресконференцията беше започващата на 10 май 3-дневна Международна конференция „Ex marmore. Tърговия и използване на белия мрамор в древна Тракия и нейните околности“.
„През последните две години са взети над 1000 проби от артефакти и над 400 – от мраморни кариери. На конференцията ще бъдат представени важни проучвания, свързани с добави и приложението на мрамора, който се разраства с идването на Римската империя“ – съобщи доц. Христо Попов.
Той добави, че ще бъдат обсъдени и мраморните кариери в района на Ивайловград и село Камилски дол, от които е взет материал за изработването на богатите интериорни елементи на Вила „Армира“.
В конференцията ще участват над 50 учени от България, Италия, Австрия, Германия и Балканския полуостров.
Милена Желева благодари на организаторите, че Стара Загора е избрана за домакин престижния международен форум.